FAKTY

Wkrótce ruszą tu prace. Co stanie się z zabytkiem i terenem?

Inwestor otrzymał pozwolenie na przeprowadzenie prac adaptacyjnych pod kątem gabinetów dla potrzeb medycyny estetycznej i kosmetologii.

Przy Piłsudskiego 14 będzie działać Centrum Kosmetologii i Medycyny Estetycznej. W ubiegłym tygodniu Wydział Architektury i Budownictwa Starosta Powiatowego w Pabianicach wydał pozwolenie na przebudowę.

Właścicielem liczącego blisko 7 tys. m.kw. jest Andrzej Włodarczyk. Znany jest jako założyciel i szef firmy “Włodan” z Porszewic, ale nieruchomość nabył od miasta jako osoba prywatna.

Wybudowana w 1905 roku wieku willa należała niegdyś do rodziny Saengerów, właścicieli fabryki papieru. Niebawem zostanie odnowiona zgodnie z pierwotnymi, historycznymi założeniami. Powstanie też budynek techniczno-gospodarczy z kotłownia, śmietnikiem, miejscem na kosiarkę i traktor do obsługi ogrodu. Będą chodniki, podjazdy, miejsca parkingowe. Następnie do akcji wkroczą ogrodnicy. Najpierw jednak musi powstać projekt zagospodarowania zieleni, który zatwierdzi Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Nieruchomość jest objęta ochroną konserwatorską, stąd uzyskanie wszelkich zezwoleń i wypracowanie uzgodnień zajęło bite dwa lata. Istny bój pabianiczan toczył się o zachowanie drzew – Zostały wycięte wszystkie chore i stwarzające zagrożeniu. Wszystko odbyło się od okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, po szczegółowych ekspertyzach dendrologicznych. Pracował przy nich profesor Marek Siewniak, który opiekuje się “Bartkiem”, najstarszym dębem w Polsce – mówi architekt Wojciech Sielczak.

Przypomnijmy – pałacyk i działkę po kilku latach starań miasto sprzedało w styczniu 2020 r. za 404 tys. złotych. Rewitalizacja nieruchomości wymaga ogromnych nakładów finansowych.