FAKTY

Wkrótce ruszy budowa hali sportowej przy ZS nr1. Ma być gotowa w przyszłym roku

Spółka Grupa Ekonergia wybuduje halę sportową przy Zespole Szkól nr 1 w Pabianicach. Inwestorem jest powiat. Ponad 10 mln na to przekraczające 15, 5 mlna zł przedsięwzięcie pochodzi z rządowego programu Polski Ład.

Grupa Ekoenergia specjalizuje się w budownictwie pasywnym (pompy ciepła, fotowoltaika). Jej siedziba mieści się w liczących ok. 650 mieszkańców Sierakowicach Prawych (pow. skierniewicki).

Prace będą prowadzone w trybie zaprojektuj i wybuduj do 28.07.2023 roku. Dzisiaj przedstawiciele starostwa podpisali umowę z wykonawcą.

Hala Sportowa będzie służyła uczniom ZS nr 1 oraz klubom sportowym. Znajdą się w niej m.in. pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej o 20 metrów szerokości i  40 metrów długości – z możliwością podziału na mniejsze boiska treningowe, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia dla trenerów. Koło hali powstanie ścianka wspinaczkowa, również parking na 50 miejsc dla samochodów osobowych i 4 miejsca dla autobusów. Pojawią się też stojaki na rowery.

Koncepcja projektowa zakłada, że będzie to budynek pasywny o  wysokim standardzie energooszczędności, czyli bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Uzyska się to poprzez odpowiednio zaprojektowany układ ścian, okien i przeszkleń w budynku. Ciepło odzyskiwane będzie również z wentylacji. Zamontowane zostaną pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne.

Budynek projektowany jest w technologii tradycyjnej, murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, podzielony przestrzennie i funkcjonalnie na 3 strefy:
– strefę wejścia   (hall główny przeszklony i zadaszony),
– strefę zaplecza (o funkcji szatniowo-sanitarnej i techniczno – magazynowej
– strefę sportową

 

Koncepcja projektowa

 

Całkowita wartość zadania:     15.540.000,00 zł
Środki finansowe Polski Ład:   10.348.245,00 zł
Środki finansowe RPO:              1.019.070,00 zł
Udział własny powiatu:              4.172.685,00 zł

Plany były dużo ambitniejsze. W wakacje 2014 roku starostwo przedstawiło plan na budowę w tym miejscu warsztatów szkolno-technicznych rozpoczęła krytej pływalni wraz z lodowiskiem. Główny basen ma być długi na 25 m. i szeroki na 15 m., a sześć torów pływackich umożliwi rozgrywanie profesjonalnych zawodów. Oprócz tego zapowiedziano część rekreacyjną, a w niej m.in. bicze wodne, sauny, zjeżdżalnię, wanny z hydromasażem. W skład obiektu ma wejść również lodowisko (40 na 20 m.), czynne od listopada do marca.

Tu na razie jest ściernisko, ale… nie będzie basenu, nie powstanie lodowisko