FAKTY

Właściciele “Adamedu” w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków

  • Magazyn „Forbes” w marcowym numerze opublikował zestawienie 100 najbogatszych Polaków w 2021 roku.
  • W pierwszej dziesiątce figurują właściciele “Adamedu” Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie z rodziną.
  • Na przestrzeni roku powiększyli majątek o 1,2 mld zł.

W prestiżowym rankingu pod uwagę przeanalizowano wyceny sporządzone przez banki inwestycyjne, uwzględniono udziały w firmach, nieruchomości i  gotówkę uzyskaną z transakcji oraz dywidendy. Nie uwzględniono majątku osobistego.

Majątek Adamkiewiczów obliczony został w tym roku na 4,7  mld zł. Na liście najbogatszych 2020 ci przedsiębiorcy byli na wyższej 8 pozycji, ale  z majątkiem 3,5 mld zł, co oznacza powiększenie go o 1,2 mld zł.

Można powiedzieć, że idą jak burza, z impetem podbijając rynek farmaceutyczny. W 2019 znaleźli się na 14. miejscu z majątkiem oszacowanym na 2,29 mld zł.  W 2018  byli pięć oczek niżej (20. miejsce) z wynikiem 1,5 mld zł.

O firmie

Adamed Pharma S.A to firma farmaceutyczno-biotechnologiczna. Zakłady produkcyjne znajdują się w Pabianicach i Ksawerowie. W swoim portfolio posiada około 500 produktów, oferowanych pacjentom w 75 krajach na całym świecie, a na inwestycje w badania i rozwój firma przeznaczyła dotąd 1,5 miliarda złotych. Współpracuje z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą.

O “Adamedzie” głośno zrobiło się po wybuchu epidemii, kiedy to “Arechin” uzyskał wskazanie jako lek mogący zwalczać koronawirusa. W listopadzie okazało się, że jednak lek nie może być używany jako panaceum na COVID-19.

Adamed nie poddał. Pod koniec października ub. roku  złożył wniosek o dodanie nowego wskazania terapeutycznego dotyczącego leczenia pacjentów z COVID-19 dla produktu leczniczego Pabi-Dexamethason zawierającego substancję czynną deksametazon.

Adamed inwestuje w Pabianicach 300 mln zł

W pierwszej setce najbogatszych 2021 są właściciele “Aflofarmu” Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie  (3,2 mld zł).