FAKTY

Wnioski do Polskiego Ładu. Na drogi, oświetlenie i baseny. Na co jeszcze?

Pabianice złożą wnioski o dofinansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na trzy projekty inwestycyjne o wartości 25 mln złotych. Termin naboru wniosków upływa 28 lutego. Wyborem inwestycji do dofinansowania zajmie się powołana przy premierze komisja.

Przypomnijmy, że w ramach pierwszej edycji Pabianice złożyły wnioski na ponad 90 mln zł, także na budowę energooszczędnego kompleksu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu dla ok. 600 dzieci i przebudowę dróg. Rządowa komisja uznała, że ze wszystkich wymienionych projektów na wsparcie zasługuje rewitalizacja Starego Rynku, obejmująca usunięcie pomnika – relikty PRL.

We wcześniejszych, ocenianych przez komisję rozdaniach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Pabianice nie dostały nic.

Dziś podczas konferencji prasowej prezydent podkreślił, że “gdyby polityka wobec samorządów była jak dawniej, nie trzeba by było wnioskować o pieniądze, bo one by były”. Skrytykował w ten sposób zlecanie miastom nowych zadań bez adekwatnego pokrycia finansowego, co powoduje zły stan samorządowych finansów, uniemożliwiający realizację inwestycji z własnych środków.

Wnioski do drugiej edycji

W trwającej edycji programu samorządy mogły zgłosić 3 wnioski w konkretnych kategoriach, które musza się zmieścić w określonym limicie dofinansowania. Na najwyższe wsparcie (do 95 proc.) mogą liczyć m.in. inwestycje w drogi.  Ponieważ sytuacja na rynku budowlanym nie jest stabilna, w razie wyższych cen osiągniętych w wyniku przetargów zakres prac zostanie ograniczony. Jeśli, oczywiście, zostaną nam przyznane środki.

-kategoria inwestycji małych – poprawa infrastruktury elektroenergetycznej oraz efektywności energetycznej budynków

Chodzi o modernizację źródeł światła w istniejących latarniach ulicznych, montaż oświetlenia w nowych lokalizacjach, doświetlenie przejść dla pieszych oraz modernizację oświetlenia w obiektach MOSiR. Przewidywany koszt inwestycji – 4,9 mln zł, maksymalne dofinansowanie 90 proc. Zakres inwestycji uzależniony będzie od wysokości przyznanego dofinansowania oraz cen towarów i usług. Brane pod uwagę jest doświetlenie przejść dla pieszych przy szkołach i przedszkolach, nowe oświetlenie na ok. 10 ulicach. Ulice Pabianic oświetla ok. 5 tys. lamp ulicznych. Głównie korzystamy z sodowych źródłach światła. Zalety zamiany na oświetlenie ledowe: znaczne oszczędności w zużyciu energii, wyższa sprawność, dłuższa żywotność, wpływ na środowisko. (Na zdjęciu prezydenci prezentują nowe i stare żarówki).

– kategoria inwestycji średnich – przebudowa dróg

Na ok. 3 km ulic wymiana zdegradowanych nawierzchni na asfaltowe. Szacunkowa wartość inwestycji 5,3 mln zł, maksymalne dofinansowanie 95 proc. Na tym etapie wniosek nie wymaga wskazania konkretnych lokalizacji. 

– kategoria inwestycji dużych – budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Grabowej

Zakres obejmie

  • budowę obiektu sportowo-socjalnego, który będzie uzupełnieniem budowanej obok wielofunkcyjnej hali sportowej (sala do sportów walki, gimnastyki, fitness, siłownia; zaplecze socjalne hali; zaplecze szatniowo-socjalne dla obsługi basenów i odrębne dla obsługi boisk piłkarskich w sąsiedztwie inwestycji; magazyny)
  • budowę kompleksu zewnętrznych basenów letnich (3 niecki basenowe o wymiarach 12×25 m i wys. konstrukcji 1,5 m; 12×25 m i gł. 1,2 m; 8×15 m i wys. konstrukcji 0,4 m dla dzieci; drewniane pomosty; kompleks zjeżdżalni; natryski zewnętrzne; brodziki przy basenach; jacuzzi; roboty instalacyjne)
  • stworzenie komunikacji wewnętrznej (dojazdy, dojścia, miejsca postojowe)
  • wykonanie energooszczędnego oświetlenia terenu oraz monitoringu
  • budowę ogólnodostępnej siłowni zewnętrznej, placu zabaw i plażowych boisk rekreacyjnych. Basen odkryty będzie funkcjonować w sezonie letnim, natomiast obiekt sportowo-socjalny przez cały rok. Szacunkowa wartość inwestycji 15 mln zł, 10 proc. udział własny.

Projekt związany z tym przedsięwzięciem miasto przedstawiło w listopadzie ub. roku. Czytaj TUTAJ.