KOMUNIKACJA

Wraca połączenie z Trójmiastem – „Pogoria” zatrzyma się w Pabianicach

Od 11 marca nocny pociąg pospieszny „Pogoria” relacji Katowice – Gdynia Główna znowu będzie zatrzymywał się w naszym mieście.

O tym, że „Pogoria” zacznie omijać Pabianice, pisaliśmy na początku grudnia 2017. Pociąg ten zapewniał nocne połączenie z Trójmiastem oraz Śląskiem, jednak od 10 grudnia nie miał u nas postoju. Jeszcze w listopadzie Grzegorz Mackiewicz zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka z wnioskiem o odwrócenie tej niekorzystnej dla nas zmiany. Resort odpowiedział, że postój w Pabianicach jest bezzasadny… Wytoczono więc kolejne argumenty, aby 120 tysięcy mieszkańców powiatu pabianickiego miało możliwość korzystania z pociągu, który stanowi jedyne połączenie ze Śląskiem i Trójmiastem.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez pana prezydenta argumenty resort przychylił się do wniosku o wdrożenie dodatkowego zatrzymania dla pociągu „Pogoria” i wystąpił w tej sprawie do PKP Intercity S.A. – poinformował Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej.

Pociąg InterCity „Pogoria” będzie zatrzymywał się w Pabianicach od 11 marca, czyli od najbliższej korekty kolejowego rozkładu jazdy. Wyruszy z Katowic o godzinie 22.44, po 3,5 godz. dotrze do Pabianic. W dalszą trasę odjedzie z Pabianic o godz. 2.15. Po blisko pięciu godzinach (o godz. 7.08) przyjedzie do Gdańska Głównego, a o 7.36 dotrze na stację końcową – do Gdyni Głównej. W kierunku przeciwnym pociąg odjedzie z Gdyni o 20.18 (z Gdańska Głównego  o 20.46), do Pabianic przyjedzie o 1.31, a do Katowic dotrze ok. godz. 5.00.

Na nocną trasę Katowice – Gdynia wyjeżdżają elektryczne zespoły trakcyjne Flirt 3, produkowane przez firmę Stadler. Pociąg jest klimatyzowany, składa się z ośmiu członów – dwóch klasy pierwszej, pięciu klasy drugiej i części gastronomicznej. Przestrzeń pasażerska jest bezprzedziałowa. Do dyspozycji są m.in. stojaki na rowery, nowoczesne toalety z przewijakami dla niemowląt oraz winda dla niepełnosprawnych. Wcześniej relację tę obsługiwały składy wagonowe z kuszetkami i wagonem sypialnym.


2 komentarze do “Wraca połączenie z Trójmiastem – „Pogoria” zatrzyma się w Pabianicach

  1. Ciekawe na jak długo… Skoro 2018 to planowane rozpoczęcie remontu linii kolejowej, a co za tym idzie, zamknięcie stacji (cały układ torowy ma być zmieniony.)

    1. Na jak długo? Pogoria (jak też inne pociągi z Poznania/Szczecina do Katowic/Krakowa) jeżdżą przez Pabianice na czas remontu linii Poznań – Warszawa. Remont się skończy, pociągi wrócą na podstawową trasę przez Kutno.
      Być może jeszcze raz pojawią się wobec prac na linii Łódź – Kutno, ale nie wiem kiedy dokładnie mają być prowadzone.

      Remont stacji Pabianice będzie odbywał się stopniowo, z zachowaniem ruchu pociągów. Owszem, będą utrudniania, ciągłe zmiany rozkładu jazdy, ruch po jednym torze, ale pociągi będą.

Comments are closed.