KOMUNIKACJA

Wraca połączenie z Trójmiastem – „Pogoria” zatrzyma się w Pabianicach

Od 11 marca nocny pociąg pospieszny „Pogoria” relacji Katowice – Gdynia Główna znowu będzie zatrzymywał się w naszym mieście.

O tym, że „Pogoria” zacznie omijać Pabianice, pisaliśmy na początku grudnia 2017. Pociąg ten zapewniał nocne połączenie z Trójmiastem oraz Śląskiem, jednak od 10 grudnia nie miał u nas postoju. Jeszcze w listopadzie Grzegorz Mackiewicz zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka z wnioskiem o odwrócenie tej niekorzystnej dla nas zmiany. Resort odpowiedział, że postój w Pabianicach jest bezzasadny… Wytoczono więc kolejne argumenty, aby 120 tysięcy mieszkańców powiatu pabianickiego miało możliwość korzystania z pociągu, który stanowi jedyne połączenie ze Śląskiem i Trójmiastem.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez pana prezydenta argumenty resort przychylił się do wniosku o wdrożenie dodatkowego zatrzymania dla pociągu „Pogoria” i wystąpił w tej sprawie do PKP Intercity S.A. – poinformował Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej.

Pociąg InterCity „Pogoria” będzie zatrzymywał się w Pabianicach od 11 marca, czyli od najbliższej korekty kolejowego rozkładu jazdy. Wyruszy z Katowic o godzinie 22.44, po 3,5 godz. dotrze do Pabianic. W dalszą trasę odjedzie z Pabianic o godz. 2.15. Po blisko pięciu godzinach (o godz. 7.08) przyjedzie do Gdańska Głównego, a o 7.36 dotrze na stację końcową – do Gdyni Głównej. W kierunku przeciwnym pociąg odjedzie z Gdyni o 20.18 (z Gdańska Głównego  o 20.46), do Pabianic przyjedzie o 1.31, a do Katowic dotrze ok. godz. 5.00.

Na nocną trasę Katowice – Gdynia wyjeżdżają elektryczne zespoły trakcyjne Flirt 3, produkowane przez firmę Stadler. Pociąg jest klimatyzowany, składa się z ośmiu członów – dwóch klasy pierwszej, pięciu klasy drugiej i części gastronomicznej. Przestrzeń pasażerska jest bezprzedziałowa. Do dyspozycji są m.in. stojaki na rowery, nowoczesne toalety z przewijakami dla niemowląt oraz winda dla niepełnosprawnych. Wcześniej relację tę obsługiwały składy wagonowe z kuszetkami i wagonem sypialnym.


2 komentarze do “Wraca połączenie z Trójmiastem – „Pogoria” zatrzyma się w Pabianicach

  1. Ciekawe na jak długo… Skoro 2018 to planowane rozpoczęcie remontu linii kolejowej, a co za tym idzie, zamknięcie stacji (cały układ torowy ma być zmieniony.)

    1. Na jak długo? Pogoria (jak też inne pociągi z Poznania/Szczecina do Katowic/Krakowa) jeżdżą przez Pabianice na czas remontu linii Poznań – Warszawa. Remont się skończy, pociągi wrócą na podstawową trasę przez Kutno.
      Być może jeszcze raz pojawią się wobec prac na linii Łódź – Kutno, ale nie wiem kiedy dokładnie mają być prowadzone.

      Remont stacji Pabianice będzie odbywał się stopniowo, z zachowaniem ruchu pociągów. Owszem, będą utrudniania, ciągłe zmiany rozkładu jazdy, ruch po jednym torze, ale pociągi będą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *