FAKTY

Wybory 2018: Powstały komitety wyborcze w gminach i miastach powiatu. Sprawdź, jakie

• Pabianiczanie wybiorą prezydenta już w pierwszej turze.
• Czy wicestarosta Robert Jakubowski zostanie burmistrzem Konstantynowa?
• Ekswójt Ksawerowa znów w natarciu. Z cienia wychodzi były włodarz Dzierżawski.

21 października wybierzemy radnych. Jeśli nie uda się wyłonić burmistrza, wójta czy prezydenta – zrobimy to w drugiej rurze wyborów, dwa tygodnie później

Miasta

Silna polaryzacja w Pabianicach. W boju o fotel prezydenta Pabianic spotkają się Grzegorz Mackiewicz i Włodzimierz Stanek. Tu obejdzie się bez drugiej tury. Mackiewicz oprze się na Komitecie Wyborczym Wyborców Koalicja dla Pabianic, będącym sojuszem: PO, Nowoczesnej, BSR, SLD i PSL. Stanek wystartuje z ramienia ogólnopolskiego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

W Konstantynowie Łódzkim o mandaty ubiegać się będzie KWW Roberta Jakubowskiego. Na burmistrza Jakubowski wystartuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Może to zaskakiwać, bo w poprzedniej kadencji był radnym powiatowym Bloku Samorządowego “Razem”, a obecnie pełni z ramienia tej satelickiej wobec PO organizacji funkcję wicestarosty pabianickiego. Jeszcze wcześniej był radnym miejskim w Konstantynowie Łódzkim, pełnił funkcję przewodniczącego rady. W 2010 roku kandydował na burmistrza w tym mieście przeciwko Henrykowi Brzyszczowi, który wygrał uzyskując 57%, Jakubowskiego poparło wówczas aż 43% konstantynowian.

Czy faktycznie z boju o kolejną reelekcję zrezygnował rządzący już 16 lat Henryk Brzyszcz? Niedawno na swoim profilu FB poinformował o definitywnym zakończeniu kariery samorządowej: “Jestem już zmęczony walką z opozycją, która dzisiaj, aby zdobyć władzę będzie sięgać, kolokwialnie mówiąc, chwytów poniżej pasa. (…) Kiedy dowiedziałem się o tym, że moja prywatna domena jest wykorzystywana jako strona produkcji porno, głównie w trosce o moją rodzinę, uznałem, że już nadszedł kres mojej działalności samorządowej”.

O tym, że Brzyszcz mógł jednak zmienić zdanie świadczyć może rejestracja KWW Konstantynowskiego Porozumienia Samorządowego, z ramienia którego ostatnio kandydował obecny burmistrz. Istnieje też możliwość, że Porozumienie wystawi kogoś innego niż Brzyszcza albo nie wskaże w ogóle swojego kandydata na burmistrza i wystawi jedynie listy do rady miejskiej. Ciekawostką jest, że startująca wcześniej na radną z KPS-u Elżbieta Jabłońska, rzecznik praw konsumenta w powiecie, utworzyła swój własny komitet.

Nie będzie trzeba snuć domysłów od 17 września, kiedy minie termin zgłaszania kandydatów na radnych oraz od 26 września – odnośnie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydenta.

Rządzić miastem chcą też młodsze roczniki. Utworzył się komitet “Młodzi dla Konstantynowa” z pełnomocnikiem Rafałem Kalinowskim, KWW NR 71 (pełnomocnik Jacek Piotr Mack), KWW Michała Szymczaka.

Gminy

W Ksawerowie o reelekcję ubiegał się będzie wójt Adam Topolski. Jego zaplecze to KWW Dla Gminy Ksawerów (pełnomocnik Bogdan Dublewski). Topolski ma mieć poparcie PiS. Ukonstytuował się także komitet Marii Kopczewskiej, którą w dwukrotnie (2010, 2014) pokonał Adam Topolski. Kopczewska jest obecnie wiceburmistrzem Tuszyna.

Na terenie Ksawerowa utworzył się też KWW Bogumiły Szczepańskiej. Oprócz tego powstał KWW Moniki Pawlak Szpotan. To dyrektorka pabianickiego biura byłego posła Andrzeja Biernata, która była również radną powiatową PO w kadencji 2010-2014. Próbowała swoich sił w ostatnich wyborach samorządowych, startując z list tej samej partii, ale nie dostała się do rady.

Wójt Gajda po kilku kadencjach przy sterze gminy idzie na emeryturę (zapowiadaliśmy to już w marcu ub. roku). O schedę po nim powalczy Adam Skawiński, który już cztery lata temu chciał rządzić gminą Pabianice. W ostatnich wyborach wójt Gajda pokonał go stosunkiem procentowym 57 do 43, czyli Skawiński uzyskał bardzo wysokie poparcie. Wobec rezygnacji obecnego włodarza gminy, może to zwiastować duże szanse na zwycięstwo Adama Skawińskiego w tegorocznych wyborach. Wójtem chce też zostać Marcin Wieczorek, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Gminy Pabianice. Komitet utworzył ponadto radny Marcin Wąsat, sołtys Hermanowa. Odliczył się KWW “Petrykozy i Osiedle Razem” z pełnomocnikiem Andrzejem Klewinem i KWW Grzegorza Antoniewskiego (to sołtys wsi Świątniki).

W ramach gminnej “odnogi” ogólnopolskiej listy PiS na wójta gminy Pabianice wystartuje Jerzy Krysiak. Jest doktorem nauk chemicznych, pracownikiem Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Działa w Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych “Victoria” z Bychlewa.

Kolejny raz wójtem Dłutowa chce zostać Grażyna Maślanka (KWW “Wspólnota Dłutów”). Pojawił się również KWW Razem Gmina, którego pełnomocnikiem jest związana z PO Bożena Bonczał. Czy pokona ją były długoletni wójt Czesław Dzierżawski? Do łódzkiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego zgłosił się KWW “Od nowa Czesława Dzierżawskiego”.

O dalsze wójtowanie w Dobroniu ubiegał się będzie Robert Jarzębak, a w Lutomiersku Tadeusz Borkowski. W drugiej, wymienionej gminie powstał także komitet Bogusławy Białek, która przegrała poprzednie wybory na wójta. Komisarz wyborczy zarejestrował tu ponadto KWW Sławomira Włodarczyka (prezes OSP w Stanisławowie Starym) i KWW Jarosława Dębskiego. Dębski jest sołtysem wsi Madaje Nowe.

Powiat

Jak będzie wyglądał po wyborach skład Rady Powiatu Pabianickiego? Mogą się w nim znaleźć przedstawiciele PSL, którzy startować będą pod szyldem KWW “Tak dla Powiatu Henryka Chodasewicza”, wiceprezesa GS Samopomoc Chłopska. Pełnomocnikiem tego komitetu jest Zbigniew Stasiak znany z PSL.

Z kolei działacze PO, Nowoczesnej, SLD, BSR i PSL wystartują w ramach KWW Koalicja dla Pabianic Grzegorza Mackiewicza. Taka strategia w przypadku wyborów do rady powiatu może być ryzykowna, gdyż wyborców w Konstantynowie oraz gminach wiejskich może zniechęcić zawarte w nazwie komitetu odniesienie tylko do Pabianic.

Na terenie naszego powiatu kandydatów wystawi także zarejestrowany odgórnie w PKW KW Prawo i Sprawiedliwość oraz ugrupowanie Kukiz’15.

Wybory 2018: Pełna, oficjalna lista kandydatów na radnych – CZYTAJ TUTAJ


5 komentarzy do “Wybory 2018: Powstały komitety wyborcze w gminach i miastach powiatu. Sprawdź, jakie

  1. Henryk Gajda “Gajdziok” kłamał lub “zmienił’ zdanie o swojej emeryturze – kandyduje do Rady Powiatu z okręgu nr 6. NIE ŁADNIE !!!

  2. (komentarz niezaakceptowany do publikacji – zawiera elementy agitacji, zabronionej w czasie ciszy wyborczej)

Comments are closed.