FAKTY

Wykopali kości pod Pabianicami. Prawdopodobnie ludzkie

Niewykluczone, że odnaleziono ofiary komunistów.

Antropolodzy i archeolodzy ze Szczecina ujawnili szczątki kości na terenie leśnym w Górkach Dobrońskich. O swoim odkryciu powiadomili pabianicką policję.

– Funkcjonariusze na miejscu przeprowadzili oględziny i zgodnie z dyspozycją prokuratora z łaskiej prokuratury szczątki zostały zabezpieczone do dalszych badań. W tej sprawie na polecenie Prokuratury Rejonowej w Łasku zostało wszczęte dochodzenie – mówi rzecznik pabianickiej policji kom. Joanna Szczęsna.

Będzie również powołany biegły z zakresu nauk biologicznych z Katedry Antropologii UŁ, celem przeprowadzenia badań zabezpieczonych kości i udzielenia odpowiedzi na pytania, chociażby: czy te kości pochodzą od człowieka czy zwierzęcia; czy pochodzą od jednej osoby czy większej liczby osób; czy można określić wiek, płeć itp.

Badacze z Fundacji Niezłomni przypuszczają, że odnalezione w styczniu szczątki mogą należeć do partyzantów Andrzeja Jaworskiego ps. “Marianek”, dowódcy oddziału krypt. „Balon” oraz jego zastępcy Tadeusz Kuzia ps. „Igła”.

Na swoim profilu FB napisali: “Podczas naszych poszukiwań rzadko mamy okazję korzystać z konkretnych informacji na temat ukrycia ciał ofiar komunistycznych zbrodni. W przypadku ostatnich poszukiwań zakończonych sukcesem i ekshumacji w lesie pod Pabianicami dysponowaliśmy aż dwoma raportami UB-eckimi w których, mimo “precyzyjnego” określenia miejsca ukrycia ciał i prawie jednoczesnego czasu powstania raportów oraz, prawdopodobnie jednego autora, zawierały one znaczne rozbieżności. W jednym wskazywano odległość od szosy 200 m, w drugim raporcie 350 m (błędnie odczytane przez specjalistów IPN jako 250 m). Ostatecznie mogiłę skrywająca szczątki ludzkie odnaleźliśmy około 100 m od szosy Łask – Pabianice i 150 m od typowanego miejsca zaznaczonego pomnikiem upamiętniającym poległych bohaterów w walce z komunistami”.

Fundacja Niezłomni działa samodzielnie. Pieniądze na ekshumacje czerpie ze zbiórek publicznych. Łódzki oddział IPN nie prowadzi obecnie żadnych poszukiwań na terenie naszego powiatu.

(Fot. FB/Fundacja Niezłomni)