FAKTY HISTORIA

Wykopane w Zamkowej. Kran, krata, kości i inne pozostałości

Wielki remont to raj dla poszukiwaczy śladów dawnego miasta. Pabianiczanie lubią utrwalać na zdjęciach pamiątki z bliższej i dalszej przeszłości.

Mieszkańcy uważnie przyglądają się modernizacji linii 41 – także pod kątem ciekawostek. W pobliżu hotelu Fabryka Wełny drogowcy dokopali się do kraty zabezpieczającej zsyp węglowy do piwnicy z czasów funkcjonowania fabryki. Widać także element przyłącza wodociągowego oraz pozostałości starych kanałów.

Przypomnijmy, hotel został wybudowany na terenie dawnego imperium przemysłowego rodziny Baruchów zajmujących się produkcją tkanin bawełnianych. TUTAJ więcej o historii tego miejsca.

Nie będziemy penetrować tego zsypu, a kran po prostu odetniemy i wyrzucimy. Krata zostanie zasypana – mówi Rafał Sąciński, prezes Progreg InfraCity, lidera konsorcjum prowadzącego remont linii tramwajowej.

Okazuje się, że wykonawca sprawdza teren przed poważnymi pracami. Po to, by przebiegały bez zakłóceń. To tzw. przygotówka.

Odkopujemy, żeby sprawdzić, jakie jest połączenie fabryki z mostem. Żeby, jak wprowadzimy ciężki sprzęt, nie okazało się, że koparki będą stały bezczynnie. To generowałyby koszta – mówi prezes Sąciński.

Pabianiczanin Przemysław Majewski sfotografował także fragmenty kości – najprawdopodobniej zwierzęcych.