FAKTY

Wynalazek z Pabianic może wkrótce pomóc w leczeniu chorób psychicznych

Adamed poinformował wczoraj o umowie z amerykańska firmą, dotyczącej kontynuacji  prac nad innowacyjną cząsteczką.

Adamed zawarł wyłączną globalną umowę licencyjną z Acadia Pharmaceuticals Inc., firmą z siedzibą w USA, zajmującą się rozwojem przełomowych rozwiązań w neuropsychiatrii służących poprawie jakości życia. Umowa dotyczy dalszych prac rozwojowych nad innowacyjną molekułą opracowaną w laboratoriach Adamedu, z potencjałem do wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Wynalazek ten, objęty kilkoma zgłoszeniami patentowymi złożonymi przez Adamed, został stworzony przez polskich naukowców. Prawa własności intelektualnej wygenerowane dotychczas w trakcie rozwoju cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadii określonych w umowie. Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Polsce oraz w innych częściach Europy.

Technologia ta jest efektem wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej Adamedu, zespół ekspertów doprowadził innowacyjną cząsteczkę o potencjale do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego.

Adamed finansując projekt doprowadził cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Acadia dołoży wszelkich starań, aby dokończyć ewaluację przedkliniczną, przeprowadzić molekułę przez cały etap rozwoju klinicznego, aż do dopuszczenia jej do obrotu. Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, Pabianicka firma otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu, do łącznej maksymalnej kwoty ok. 122 mln USD, a także będzie uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto. Pierwsze wpływy uzupełnią źródła finansowania rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego Adamedu w Pabianicach (koszt tej inwestycji wyniesie ponad 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat). Kolejne środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe Adamedu.

O firmie

Adamed Pharma S.A to firma farmaceutyczno-biotechnologiczna. Zakłady produkcyjne znajdują się w Pabianicach i Ksawerowie. W swoim portfolio posiada około 500 produktów, oferowanych pacjentom w 75 krajach na całym świecie, a na inwestycje w badania i rozwój firma przeznaczyła dotąd 1,5 miliarda złotych. Współpracuje z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą.

Właścicielami Adamedu są Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie. To przedsiębiorcy z pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków.

Właściciele “Adamedu” w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków