FAKTY

Wyrok na Jarosława Kosmalę utrzymany i prawomocny

Sąd skazał go na zapłatę 3 tys. zł grzywny za posługiwanie się podrobionymi dokumentami. Popełnił dwa przestępstwa z zarzucanych mu kilkunastu.

Koniec kilkuletniego sądowego serialu z Jarosławem Kosmalą w roli głównej. Przypomnijmy – prokuratura zarzuciła prezesowi Włókniarza Jarosławowi Kosmali dokonanie 15 przestępstw polegających na fałszowaniu dokumentów i wyłudzaniu dotacji. Poszkodowanymi są Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski. Sąd Rejonowy w Pabianicach wyrokiem z 18 czerwca 2019 roku uniewinnił oskarżonego od popełnienia 13 czynów o takim charakterze, a jednocześnie skazał za 2. Dotyczą posługiwania się fałszywymi dokumentami. TUTAJ WIĘCEJ na temat wyroku i żmudnego procesu (pierwsze orzeczenie było surowsze, potem skierowano sprawę do ponownego rozpoznania).

Sąd wymierzył Kosmali grzywnę wysokości 100 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 30 złotych (razem 3 tys. zł).

Prokurator i oskarżyciele posiłkowi złożyli apelację od wyroku, jaki zapadł w czerwcu ub. roku. (CZYTAJ TUTAJ) Rozprawa apelacyjna odbyła się między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Dokładnie – 2 lipca.

Sąd utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Pabianicach z 18 czerwca 2019. Wyrok jest prawomocny – poinformował nas sędzia Damian Krakowiak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Sędzia rzecznik precyzuje: “oskarżony Jarosław K. został uniewinniony od czynów opisanych w pkt I – VII oraz X- XV aktu oskarżenia, natomiast uznany za winnego czynów opisanych w punktach:

VIII – z tą zmianą, że użył jako autentycznego uprzednio przerobionego dokumentu w postaci umowy o prowadzenie rachunku bankowego, czym wypełnił dyspozycję art. 270 § 1 k.k.,

IX – wypełniającego dyspozycję art. 270 § 1 k.k.”

Art. 270  § 1. Kodeksu karnego brzmi: “Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

Zrzeknie się mandatu?

Prawomocnie skazany Jarosław Kosmala jest członkiem zarządu powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, kierownikiem biura powiatowego ARiMR w Pabianicach oraz radnym powiatowym z ramienia PiS.

Czy wobec prawomocnego wyroku Jarosław Kosmala zrzeknie się mandatu radnego? Czy zamierza starać się o prezydenckie ułaskawienie?  Z radnym nie udało nam się skontaktować, stąd brak odpowiedzi na te pytania.

Rezygnacja z mandatu radnego miałaby znaczenie honorowe, ponieważ  zgodnie z Kodeksem wyborczym nie może startować na radnego ani piastować takiej funkcji osoba skazana na karę pozbawienia wolności. Tu jednak mamy do czynienia z karą grzywny, zatem mandat Kosmali nie może zostać wygaszony z mocy prawa.