FAKTY

Wywalczone maszty dopiero po szczepieniach

Rząd podał, że przeprowadzenie Narodowego Programu Szczepień umożliwi realizację  finałowego etapu projektu „Pod biało-czerwoną”.

– Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski – tak premier Mateusz Morawiecki zachęcał do głosowania na maszty w każdej gminie. W powiecie pabianickim nie wywalczyła go tylko Gmina Lutomiersk. Głosowanie zakończyło się z końcem ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Dziś obchodzimy 101 rocznicę tego wydarzenia, ale … masztów nie widać.

– Zaaangażowałem się, głosowałem, zachęcałem innych. A po masztach słuch zaginął – zauważył pabianiczanin.

Nie zaginął. Odpowiedź znajdujemy na rządowej stronie. Czytamy, że: “priorytetem działań Rządu RP jest obecnie walka z koronawirusem i skutkami epidemii COVID-19. W związku z tym termin realizacji kolejnego etapu projektu – zakupu i montażu masztów z flagami w poszczególnych gminach, które spełniły warunki projektu – zostaje przesunięty na termin późniejszy w 2021 roku”.

Powiało optymizmem. Z zacytowanego fragmentu wynika bowiem, że rząd zamierza uporać się z epidemią COVID-19 jeszcze w tym roku, a przynajmniej zrealizuje akcję zwaną “wyszczepianiem”.  Wtedy patrioci w każdej aktywnej w temacie masztów polskiej gminie będą mogli bezpiecznie spotkać się pod powiewającą na nich biało- czerwona flagą. Niżej czytamy bowiem:

“Mamy nadzieję, że przeprowadzenie Narodowego Programu Szczepień umożliwi realizację tego finałowego etapu projektu „Pod biało-czerwoną” w możliwie najszybszym terminie, dzięki czemu będziemy mogli się wspólnie spotkać pod biało-czerwoną flagą już niedługo. Każda z gmin, która spełniła warunki projektu otrzyma pełną informację co do szczegółów realizacji projektu za pośrednictwem urzędów wojewódzkich”.

TUTAJ oficjalna listę gmin, które zakwalifikowały się do finałowego etapu projektu „Pod biało-czerwoną” związanego z zakupem i montażem masztu z biało-czerwoną flagą.