FAKTY

Z dnia na dzień wzrost kwarantannowej statystyki o ponad 100%

Dotąd nie mieliśmy pełnego obrazu sytuacji. Dane nie uwzględniały bowiem osób kierowanych na kwarantannę po przekroczeniu granicy.

Do wczoraj Starostwo Powiatowe upubliczniało dane świadczące o pogłębiającym się spadku liczby osób objętych kwarantanną. Tendencja spadkowa utrzymywała się od dłuższego czasu. Wczoraj w przymusowej izolacji 94 osoby (46 w samych Pabianicach). Tymczasem z dnia na dzień mamy radykalny wzrost. Przynajmniej wynika to z oficjalnych liczb. Starostwo Powiatowe podało dziś, że kwarantannę przechodzi 207 osób, czyli nagle o ponad 100 proc. więcej.

Skąd taka różnica? Okazuje się, że do wczoraj w oficjalnie przekazywanych informacjach uwzględniane były tylko kwarantanny nakazane przez sanepid, czyli po tym, jak np. ktoś zgłosił styczność z koronawirusem.  Od dziś podawna jest łączna informacja: kwarantanny odsanepidowskie i te będące wynikiem zgłoszeń od pograniczników. Dotyczą powracających z zagranicy, którzy to na mocy tzw. specustawy zobowiązani do przebywania w izolacji. Pabianice i Gmina Pabianice liczbowo traktowane są łącznie, ponieważ mają taki sam kod pocztowy.

De facto – realna liczba osób na kwarantannie wcale nie zwiększyła się z dnia na dzień, tylko poszerzył się od dziś zakres danych do wiadomości publicznej.

Przypomnijmy: 15 marca powroty są rejestrowane. Wszyscy powracający z zagranicy muszą odbyć trwającą 14 dni kwarantannę. Dociera do nich specjalna karetka po wymazy do badań. Do osób z objawami – niezwłocznie, po kilku dniach do tych, o których wiadomo, że miały kontakt z osobą zakażoną (wcześniej infekcja nie zostanie wykryta). Służby sanitarne starają się przed końcem kwarantanny dotrzeć do wszystkich osób nią objętych. Codziennie typowane są osoby do wymazów. Po województwie krąży 5 takich wymazowych karetek.

[AKTUALIZACJA] Po godz. 17.00 Łódzki Urząd Wojewódzki podał, że liczba specambulansów wynosi już 8 i będzie się zwiększała.

Wtorek, 7 kwietnia 2020 r. Liczba osób w Powiecie Pabianickim:▪️ Objętych kwarantanną: 207▪️ Zakażonych: 2Uwaga, na…

Opublikowany przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach Wtorek, 7 kwietnia 2020