FAKTY

Z przedmieść Chicago do Pabianic – niezwykła podróż, niezwykły film

Dziś na kanale Planete + wyemitowano film dokumentalny „Pabianice – Skokie, historia przetrwania” (Surviving Skokie). To amerykańska, 63-minutowa produkcja z 2015 roku. Reżyserami są Blair Gershkow i Eli Adler, który jest jednocześnie jednym z bohaterów filmu.

„Skokie to małe amerykańskie miasteczko, po II wojnie światowej zamieszkałe w większości przez Żydów polskiego pochodzenia, szukających spokoju i bezpieczeństwa po wojennych traumach. Jaka jest historia mieszkających w nim ludzi?

Jeden z dawnych mieszkańców Skokie, Jack Adler, odkrywając własne korzenie i odpowiadając na pytania swego syna (jednocześnie reżysera filmu) na temat braku wujków, dziadków, kuzynów i reszty krewnych, zabiera go w podróż do rodzinnych Pabianic. Opowiada synowi o swoim życiu w przedwojennej Polsce, oraz utracie najbliższych w Holokauście. Jednak to nie koniec opowieści – tragiczne doświadczenia żydowskiej społeczności znajdują niespodziewaną kontynuację także w nowej ojczyźnie” – czytamy w opisie produkcji.

Akcja filmu toczy się między innymi na ul. Warszawskiej (okolice getta), Konstantynowskiej; są też ujęcia ze Starego Rynku i żydowskiego cmentarza przy ul. Jana Pawła II.

TUTAJ WIĘCEJ NA TEMAT RODZINY ADLERÓW

Powtórki emisji:
4.05. (czwartek), Planete + lub Planete + HD, godz. 20.50
8.05. (poniedziałek), Planete + lub Planete + HD, godz. 9.00

TUTAJ PROFIL FB FILMU