ROZRYWKA

Za 50 lat otworzą kapsułę czasu z wyobrażeniami mieszkańców

Kapsuły Czasu tworzone są i zakopywane jako przekaz dla przyszłych pokoleń. Za pół wieku będzie można sprawdzić, czy wizja rozwoju Gminy Ksawerów stała się rzeczywistością.

Wójt Gminy Ksawerów zachęca mieszkańców gminy, by w terminie do 30 czerwca 2021 roku, przekazywali spisane na papierze formatu A5 własne wyobrażenia – a także przewidywania i marzenia – o tym jaka będzie gmina Ksawerów za 50 lat.

Najmłodszych zachęcamy do narysowania, namalowania lub naszkicowania swojej wizji Ksawerowa. Przekazane informacje zostaną umieszczone w Kapsule Czasu, która zostanie zakopana na terenie gminy Ksawerów i otwarta przez mieszkańców za 50 lat. Będzie to pierwsza Kapsuła Czasu w historii Ksawerowa – mówi wójt Adam Topolski. I dodaje: – Tych, którzy chcą przekazać tylko i wyłącznie swoim potomkom z Ksawerowa „słowo z przeszłości”, które dzisiaj z różnych powodów nie może być wypowiedziane informujemy, że mogą to uczynić. Wystarczy je spisać, dobrze zakleić kopertę, opisać ją i zgłosić chęć jej złożenia w Kapsule Czasu. 

Kapsuły Czasu tworzone są i zakopywane jako przekaz dla przyszłych pokoleń od bardzo dawna w różnych miejscach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii. Najstarsza Kapsuła Czasu znaleziona w Polsce zawierała przedmioty sprzed ponad 200 lat. Miedzianą tubę odnaleziono w 2020 roku podczas remontu budynku dawnego kościoła w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Gdy tubę otwarto, okazało się, że w środku są stare monety, dokumenty oraz list dawnej mieszkanki tamtych okolic, która skierowała w nim kilka słów do potomnych, a dodatkowo zawinęła w list monetę z 1797 roku.

Na zdjęciu widać kapsułę czasu odnalezioną podczas remontu najstarszego ratusza w województwie śląskim z 1628 r. W ratuszowej wieży w Strumieniu odnaleziono kapsułę czasu w postaci metalowej tuby. Można przypuszczać, że kapsuła została umieszczona w kopule wieży Ratusza w roku 1946, ponieważ taka data widnieje na metalowej chorągwi znajdującej się nad kopułą. Z kapsuły wydobyto dokumenty i fotografie.