FAKTY

Za rok wyświetlacze na przystankach i monitoring wizyjny. Co jeszcze za blisko 7 mln zł?

Wyłoniona została firma, która wdroży w Pabianicach Inteligentny System Transportowy (ITS). Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie wygrała spółka Sprint  z Warszawy z najkorzystniejszą ceną 6 892 920 zł.

Kwota ta mieści się w budżecie, jaki zamawiający zamierzał przeznaczyć na to zadanie (było to 7.092.866,64 zł). Przetarg na ITS był dwukrotnie powtarzany.

– Dla porównania, w pierwszym postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta na kwotę 8.768.727,81 zł. Powtarzanie przetargu przyniosło zatem oczekiwany skutek – zmniejszenie ceny o blisko 1 mln 900 tys. zł. Wpłynęły w sumie trzy oferty, jedna została odrzucona, ponieważ jej treść nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia – tłumaczy rzecznik prezydenta Pabianic Aneta Klimek.

Termin realizacji to 12 miesięcy od podpisania umowy.

Pabianicki ITS obejmie:

• Montaż 23 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, które będą wyświetlać na przystankach rzeczywisty czas odjazdu komunikacji miejskiej w oparciu o GPS pojazdów. System informatyczny ITS, obejmie oprogramowanie, sprzęt elektroniczny w serwerowni i dyspozytorni oraz system pozycjonujący tabor. Wyświetlacze staną na najważniejszych przystankach autobusowych m.in. na ulicach Waltera-Jankego, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Kilińskiego, św. Jana, Wiejskiej, Jana Pawła II (przy szpitalu) oraz Orlej (przy rynku i cmentarzu). Kolejnych 16 tablic informacji pasażerskiej ustawi na przystankach autobusowo-tramwajowych wykonawca projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów”. W sumie w Pabianicach będzie 39 tablic spiętych w jeden system.
• Zakup i instalację monitoringu wizyjnego na wybranych pętlach i przystankach wraz z budową  sieci światłowodowej, ścianami video w dyspozytorni MZK i dodatkowo w budynku Straży Miejskiej, stacjami dyspozytorskimi oraz sprzętem technicznym i elektronicznym niezbędnym do funkcjonowania monitoringu przystankowego. Monitoringiem będzie objętych 26 przystanków, w tym 23 lokalizacje to te same, gdzie będą zamontowane tablice informacji pasażerskiej. Dodatkowo monitoring zaplanowano na pętlach Karolew, Podmiejska i Sikorskiego (gdzie z kolei nie przewiduje się tablic). Monitoring będzie też na przystankach autobusowo-tramwajowych, które powstaną z projektu „tramwajowego”. W efekcie w Pabianicach kamery będą miały podgląd na 42 przystanki.
• Przebudowę pomieszczenia dyspozytorni w zajezdni autobusowej na potrzeby nowej dyspozytorni ITS i budowę serwerowni.
• Przygotowanie nowej wersji portalu komunikacjapabianice.pl, wraz z aplikacją mobilną dla pasażerów. Umożliwią m.in. odczytanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej (według linii i według przystanku), wyświetlanie tzw. wirtualnych tablic dla przystanków (przewidywany czas przyjazdu autobusu w oparciu o dane z systemu ITS) oraz wyszukiwanie połączeń przez planer podróży. Dodatkowo na portalu pasażera będą niezbędne informacje dla pasażerów pabianickiej komunikacji miejskiej, regionalnej i kolejowej.

Pabianicki ITS jest częścią projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” i w 85 proc. został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dodatkowo miasto pozyskało dofinansowanie ze środków budżetu państwa.