FAKTY

Zabójczy koronawirus: Małżonkowie z Pabianic monitorowani przez służby sanitarne

Wrócili z Dubaju. Muszą mierzyć temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem.

Nowy, śmiertelny koronawirus 2019-nCoV z Chin rozprzestrzenia się. Dlatego służby sanitarne muszą kontrolować wszystkich, którzy mieli z nim choćby potencjalny kontakt.

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach otrzymała wiadomość od linii lotniczych, że w sobotę wrócili z Dubaju małżonkowie z naszego miasta. Sanepid dostał niezbędne dane i kontakt. Choć Dubaj to Zjednoczone Emiraty Arabskie, tamtejszy port lotniczy jest popularną stacją przesiadkową dla pasażerów z Dalekiego Wschodu. Dlatego natychmiast została wszczęta profilaktyczna procedura.

– Przez 14 dni trzeba kontaktować się z tymi pabianiczanami, muszą mierzyć temperaturę dwa razy dziennie i informować nas o wszelkich niepokojących objawach – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach.

Jeśli temperatura wzrośnie, pojawi się np. kaszel, pabianiczanie trafią na obserwację na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Wcale nie musi oznaczać to obecności w ich organizmach koronawirusa, a np. chorobę grypopodobną, jednak w obecnej sytuacji będą musieli być odizolowani i badani.

Wczoraj media poinformowały, że przebywająca w Łodzi Chinka trafiła do szpitala na obserwację. Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

Dane wskazują już na ponad 100 śmiertelnych ofiar groźnego, niepoznanego wirusa i prawie 5 tysięcy zarażonych. Sytuacja epidemiologiczna jest bardzo dynamiczna. Za chwilę pabianicki sanepid otrzymać może kolejne zgłoszenia od linii lotniczych.

– Akurat przy podróży samolotem jest – dzięki gromadzonym danym o pasażerach – ogromna szansa na skuteczne powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznacza dyr. Małgorzata Sumińska.

Do wszystkich placówek służby zdrowia trafiły instrukcje Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia o zachorowanie (ZASADY TUTAJ).