ROZRYWKA

Zagrożone wyginięciem zwierzęta powalczą w Pabianicach ze smogiem

Autorski projekt Adama Wirskiego “Kruka” zyskał uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta za 26 tys. zł z przyznanego stypendium  wymaluje w Pabianicach 12 zwierząt. Mieszkańcy będą mogli ich poszukać i wygrać nagrody, a farba użyta do murali oczyści powietrze.

Malowidła mają być gotowe do końca tego roku. W centrum, na terenie Starego Miasta, Piasków z Zatorzem i na Bugaju artysta wymaluje po trzy. Jest już zgoda na większość lokalizacji.

Celem projektu jest aktywizowanie mieszkańców do wyjścia na spacer i przekazywanie im wiedzy. Na początek – zabawa. Kto pierwszy wytropi murale i zamieści zdjęcia na fanpejdżu, będzie miał szansę na wygranie plecaka z logotypem “Kruka”.  Dlatego Wirski nie zdradza miejsc, gdzie będzie pracował.

Pierwszy mural powstanie jeszcze w tym miesiącu. Jakie zagrożone zwierzę pojawi się u nas najwcześniej, okaże się wkrótce. Na liście do sportretowania są: bekasik, rybitwa czubata, orlik grubodzioby, sóweczka zwyczajna, głowacica, foka szara, niedźwiedź brunatny, kozica tatrzańska, wilk szary, ryś euroazjatycki, wąż Eskulapa, pszczoła miodna.

Przy portretach znajdą się polskie i łacińskie nazwy oraz informacje na temat aktualnej liczby zwierząt w Polsce.

Aspekt edukacyjny to nie wszystko. Artysta użyje specjalnych ekologicznych farb, które oczyszczą powietrze niczym drzewa. To nowość w Pabianicach. Pierwszy taki antysmogowy mural w Polsce trzy lata temu, powstał w Poznaniu, a rok wcześniej w Rzymie. Metr kwadratowy wymalowany w tej technologii równa się dobroczynnej sile jednego drzewa.