FAKTY

Zakazano marszu, ale się odbędzie

Pabianiczanom niestraszna decyzja prezydent Warszawy.

Kilka dni temu pisaliśmy o pabianickim wyjeździe na „Marsz Niepodległości”, który co rok jest największym zgromadzeniem w stolicy z okazji święta obchodzonego 11 listopada. Od 2010 roku organizują go członkowie i sympatycy Obozu Narodowo-Radykalnego.

Dziś ogólnopolskie media poinformowały, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji tegorocznego MN. Wśród powodów wymieniła m.in. brak odpowiedzi ministra spraw wewnętrznych na prośbę o wspólne zabezpieczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości czy fakt, że duża liczba policjantów jest na zwolnieniach lekarskich, co uniemożliwia zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom.

Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” twierdzi, że to polityczna gra i zapowiedziało odwołanie od tej decyzji w Sądzie Okręgowym. Zapewniają jednocześnie, że marsz się odbędzie. Pabianicki wyjazd również dojdzie do skutku:

– W tym roku – z uwagi na okrągły jubileusz – zainteresowanie jest znacznie większe. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy w ten sposób świętować 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To jest pokojowa manifestacja, a w jej organizację wysiłek wkładają setki osób – mówi Krzysztof Szałecki, rzecznik pabianickiego ONR.

Przypomnijmy – hasło przewodnie tegorocznego marszu brzmi: „Bóg, honor, ojczyzna”. Jak tłumaczy organizator wydarzenia Robert Bąkiewicz (wypowiedź dla portalu medianarodowe.com): „Przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc staraliśmy się najpełniej oddać charakter tego wydarzenia w haśle przewodnim. Nic nie wyraża bardziej dobitnie polskości jak krótkie, ale jak bardzo wyraziste hasło”.

[AKTUALIZACJA]: Krótko po naszej publikacji zakończyło się spotkanie pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Mateuszem Morawieckim. Jak podczas krótkiej konferencji prasowej poinformował rzecznik PAD Błażej Spychalski, w Warszawie odbędzie się “marsz o charakterze uroczystości państwowej pod patronatem PAD” – co oznacza, że marsze krzyżujące się z trasą “marszu o charakterze uroczystości państwowej” nie będą mogły się odbyć (przy czym nie jest jeszcze znana trasa).

[AKTUALIZACJA, 8.11.2018]: Warszawski Sąd uchylił zakaz organizacji „Marszu Niepodległości” wydany przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. W uzasadnieniu podkreślono m.in., że HGW „nie wykazała, że w trakcie zgromadzenia istnieje wysokie prawdopodobieństwo narażenia zdrowia i życia uczestników czy zagrożenie mienia” (prezydent stolicy argumentowała m.in., że większość policji jest na L4, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas zgromadzenia, choć nawet nie zwróciła się do służb mundurowych).

(Fot. DJ)

Tagi: