FAKTY

Zazdroszczą nam ceny za wywóz śmieci. Niebawem dostaniemy nowe pojemniki [INSTRUKCJA]

• W Pabianicach za wywóz segregowanych śmieci 16 zł. W Głownie aż 33,50 zł.
• Od nowego roku zmiana kolorystyki pojemników.
• Będą też dodatkowe niebieskie – na papier.

Choć we wrześniu, kiedy zostały podniesione ceny za wywóz odpadów (od stycznia 16 zł za segregowane, 32 zł za niesegregowane), prezydent i radni określali wzrost stawek jako “drastyczny i szokujący”, nasze podwyżki okazały się… powodem do dumy.

Tanio jak w Pabianicach

Wczoraj w Radiu Łódź prezydent Pabianic opowiadał, jak udało mu się osiągnąć tak niską w porównaniu z innymi samorządami stawkę.

– Jak to jest, że jednemu samorządowi udaje się tanio wywozić śmieci, a innemu absolutnie nie? Mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego obok jest taniej. Jaki jest sekret? – dopytywał dziennikarz.

Grzegorz Mackiewicz powiedział, że tajemnica sukcesu tkwi we wczesnym, już w kwietniu, ogłoszeniu przetargu po to, by potem nie “stanąć pod ścianą”, w rezultacie skazać się na wyższą stawkę.

Prezydent stwierdził też, że głupotą było odgórne przerzucenie odpowiedzialności za realizację norm unijnych odnośnie gospodarki odpadami na samorządy, ponieważ powstały sztuczne regiony, które to pozwoliły na zmonopolizowanie rynku.

– No nic tylko zamieszkać w Pabianicach, będzie taniej – z uznaniem mówił dziennikarz. Nie bez powodu. W Łodzi za segregowane odpady trzeba płacić 24 zł, a w Głownie aż 33,50 zł. U nas 16 zł.

O śmieciach od 9:35:

WAŻNA INFORMACJA

Pojemniki na odpady komunalne od 1 stycznia będą miały inną kolorystykę Spółka „Eko-Region” dostosowuje je na terenie miasta do nowych wymagań narzuconych przez przepisy ustawy.

Dodatkowo od 9 grudnia do nieruchomości, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, będą rozwożone pojemniki w kolorze niebieskim. Należy wstawić pojemniki na teren nieruchomości i gromadzić w nich papier. Odbiór odpadów z tych pojemników odbywać się będzie od stycznia według harmonogramów odbioru.

Oto instrukcja umieszczania odpadów w kolorowych pojemnikach (KLIKNIJ)