KOMUNIKACJA

Zbadają, czy wiadukt jest bezpieczny. Objazdy przez dwa dni [MAPKA]

40-tonowe ciężarówki przetestują obiekt. Warto rozważyć alternatywne trasy.

W związku z ostatnim etapem badań, niezbędnych do przeprowadzenia ekspertyzy zamkniętego w listopadzie wiaduktu węzła Łódź Północ na autostradzie A1, w środę i czwartek (29 i 30 stycznia), w związku z tzw. próbą obciążenia, nie będzie tędy możliwości przejazdu w kierunku południowym.

W czasie prób cały ruch od strony Gdańska, w kierunku Łodzi będzie odbywał się objazdem. Nie będzie można korzystać również z tymczasowego przejazdu, jaki funkcjonuje obecnie.

Próby obciążeniowe to wielogodzinny, żmudny proces, w trakcie którego obserwuje się zachowanie obiektu pod statycznym i dynamicznym obciążeniem. W pierwszej kolejności na wiadukt wjeżdżają dwie blisko 40-tonowe ciężarówki i przez kilka godzin bada się ugięcia konstrukcji pod takim obciążeniem. Następnie, gdy obiekt wróci do pierwotnego stanu, w odpowiednich odstępach czasowych, przejeżdża przez niego 40-tonowy pojazd rozpędzony odpowiednio do: 40, 50, 60, 70, 80 i 90 km/h. Dla każdej prędkości przewidziane są trzy przejazdy.

Przygotowania do prób rozpoczną 29 stycznia o godzinie 8.00 i od tej pory konieczne już będzie korzystanie z objazdu. Próby ruszą około południa w środę i mogą trwać nawet do północy z czwartku na piątek. W tym czasie jadący od strony Gdańska w kierunku Łodzi będą musieli korzystać ze wskazanego objazdu. Informacje o nim zostaną podane na tablicach zmiennej treści już na wysokości węzła Kutno Wschód, a następnie przy węźle Piątek. Konwencjonalne oznakowanie pojawi się, naturalnie, przed węzłem Łódź Północ.

Zbliżając się do węzła Łódź Północ konieczne będzie zjechanie na autostradę A2 w kierunku Poznania, następnie na najbliższym węźle – Stryków zawrócenie i po przejechaniu ok. 3 km autostradą A2, powrót na A1.

Istnieje także możliwość ominięcia tego objazdu drogami krajowymi. Dla samochodów osobowych na węźle Kutno – Północ będzie można będzie zjechać na DK 60, dotrzeć nią do Łęczycy i dalej DK 91 dojechać do węzła Emilia, skąd autostradą A2 będzie można dotrzeć do węzła Łódź Północ i stąd kontynuować podróż autostradą A1 na południe kraju. Dla pojazdów ciężarowych: na węźle Kutno Wschód zjechać na DK 92, stąd kierować się do Krośniewic, gdzie należy skręcić na DK 91 w kierunku Łodzi, dojechać do węzła Emilia i dalej, analogicznie, jak w przypadku samochodów osobowych.

W czasie prowadzonych prób ruch po autostradzie A2 między Warszawą i Poznaniem będzie się odbywał bez żadnych zakłóceń.

GDDKiA apeluje o rozsądek i uwagę, proponuje także rozważenie podróży trasą alternatywną.