ROZRYWKA

Żeglują od dekady i są THE BEST [VIDEO]

Sekcja „Jestem THE BEST”, działająca przy Pabianickim Klubie Sportów Wodnych, obchodzi 10-lecie istnienia.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem sekcji jest kpt. Krzysztof Grzegorek. Swoją nazwą wyraża ona najważniejszy cel projektu – kształtowanie wśród młodzieży cech przywódczych i inteligencji emocjonalnej, a także nabywanie wszelakich umiejętności. Startują ze Świnoujścia lub Kołobrzegu, później odwiedzają wszystkie znane porty w Danii, Szwecji i Niemczech.

Początkowo sekcja „Jestem THE BEST” obejmowała tylko młodzież gimnazjalną. W 2009 roku burmistrz Konstantynowa Łódzkiego ufundował rejs dla dwojga gimnazjalistów, a od 2010 do przedsięwzięcia dołączyło Starostwo Powiatu Pabianickiego, które wraz z Urzędem Miejskim fundują uczniom miejsce w załodze.

Jak wygrać rejs?

Praca sekcji rozpoczyna się w okresie zimowym – wtedy do każdej szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (w przyszłorocznej edycji ze względu na reformę oświaty zmieni się nazewnictwo) przekazywany jest zestaw pytań konkursu marynistycznego pod hasłem „Polska leży nad Bałtykiem”.

W teście trzeba się wykazać znajomością geografii Polski i państw Morza Bałtyckiego, m.in. fauny i flory, polskiej historii morskiej, a także podstawowego nazewnictwa żeglarskiego i nawigacji morskiej. O ostatecznym wyniku decyduje ilość poprawnych odpowiedzi. W przypadku remisu o wyborze laureata decyduje dyrektor szkoły – na podstawie zachowania ucznia i osiągnięć w innych dziedzinach nauki.

Główną nagrodą jest uczestnictwo w siedmiodniowym rejsie morskim (w okresie wakacyjnym). Młodzież staje się częścią dwunastoosobowej załogi jachtu żaglowego. Przed wypłynięciem przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie.

Laureaci są częścią załogi, jednak podlegają oni rozkazom kapitana i oficerów wachtowych, którzy podejmują wszelkie decyzje oraz pomagają młodzieży czynnie uczestniczyć w rejsie podczas np. sterowania, stawiania i składania żagli, manewrów na morzu i w porcie.

To nie tylko pływanie

Równie ważną częścią całego programu są prezentacje uczniów. Na początku nowego roku szkolnego opowiadają oni na forum szkoły o swojej morskiej przygodzie. To forma przygotowania do publicznych wystąpień oraz prezentacji samego siebie.

Rejs to możliwość zdobycia nowego doświadczenia, uczy pracy w grupie, daje okazję do zgłębienia tajników żeglarstwa. Przyjaźnie zapoczątkowane na morzu zwykle trwają przez całe życie. Mieszkając przez tydzień z jedenastoma osobami na pokładzie, na kilkunastu metrach kwadratowych, można się o nich sporo dowiedzieć. Jak mówią nasi żeglarze, woda wyciąga z człowieka wszystko co najlepsze i najgorsze.

Dla wielu uczniów rejs był także początkiem przygody z żeglarstwem, którą kontynuują do dziś będąc członkami PKSW. Obecnie koordynatorką sekcji jest Anna Owczarczyk – jedna z pierwszych laureatek projektu „Jestem the best”.

***

Sekcja świętowała swoje 10. urodziny w miniony piątek w „Jubilatce”. Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, kadra oficerska PKSW oraz najważniejsi – zwycięzcy poszczególnych edycji. Wspierający program otrzymali pamiątkowe tabliczki, a uczniowie książki.

10 lat sekcji „Jestem THE BEST” w liczbach:
  • zwyciężyło 65 młodych osób z Pabianic
  • podczas rejsów przebyto łącznie 3.570 mil morskich
  • 785 godzin spędzono pod żaglami
  • 778 godzin poświęcono uciechom portowym
  • odwiedzono porty: Świnoujście, Sassnitz, Kopenhaga, Falsterbo, Allinge, Christianso, Nexo, Kołobrzeg, Władysławowo, Hel, Gdynia, Sopot, Górki Zachodni, Karlskrona, Ustka, Kalmar, Hammerhaven, Darłówko, Ronne, Międzyzdroje, Trelleborg, Kiel
  • kolejni prezydenci i starostowie zainwestowali w pabianicką młodzież ok. 78 000 zł


Jeden komentarz do “Żeglują od dekady i są THE BEST [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *