FAKTY

Żegnamy się z Falckiem. Od 1 kwietnia do wypadków i nagłych zachorowań przyjadą nowe karetki PCM

Ratownictwo medyczne zostało upaństwowione. W naszym przypadku oznacza to pełne przejęcie ratownictwa przez szpital.

Łódzki oddział NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Nowa umowa będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2019 do 31 grudnia 2020 roku. Zamiast karetek prywatnej firmy Falck będą interweniować zespoły z naszego szpitala w ambulansach PCM. To one obsłużą teren powiatu pabianickiego.

Zmiana jest skutkiem znowelizowanej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51-procentowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

O zawarcie umowy na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem ubiegało się wspólnie 12 dysponentów. Ofertę w konkursie NFZ złożyła Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która wcześniej musiała uzyskać do tego pełnomocnictwo wszystkich realizatorów. Wśród współrealizatorów jest Pabianickie Centrum Medyczne.

Szpital zamówił karetki

Dysponujemy obecnie 4 samochodami. Trzy z nich to karetki oznaczone literą P, czyli dysponowane do wypadków, urazów i zachorowań, gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi S. Mogą zostać skierowane do zgłoszenia w przypadku braku karetki S. Składa się z 3 osób – pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz kierowcy. Jeden samochód będzie na stałe w Konstantynowie Łódzkim.

Jedna nasza karetka oznaczona jest literą S. To ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W obsadzie karetki musi być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca.

Na razie to pojazdy wypożyczone od Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (na wypadek opóźnienia dostawy od producenta). Szpital zamówił już 4 nowe ambulanse Renault. Mają zostać dostarczone w piątek. Prócz tego PCM zakupiło pełne wyposażenie. Falck wozi do końca marca.

Pomogą nasi lekarze

NFZ płaci bez względu na liczbę wyjazdów ambulansów, a kwota umowy wzrosła w porównaniu z ubiegłą umową – wojewoda łódzki zdecydował o zwiększeniu wartości umów.

Mieszkańcy Pabianic aby wezwać ambulans, tak jak dotąd, będą dzwonili pod numer 999 lub 112. Pomocy udzielą im lekarze i ratownicy zatrudnieni przez Pabianickie Centrum Medyczne.

Pamiętajmy, że SOR jest remontowany. Bazę wyjazdową zespołów ratowniczych zorganizowano od strony ul. Jana Pawła II. TUTAJ przydatne informacje, gdzie po pomoc w tymczasowych warunkach.

(Fot. powiatwodzislawski.pl)

Tagi:

2 komentarze do “Żegnamy się z Falckiem. Od 1 kwietnia do wypadków i nagłych zachorowań przyjadą nowe karetki PCM

  1. No i kto te bzdety pisał?? Raczej jedzie zespół który jest najblizej miejsca zdarzenia. Stan osób nie jest wyznacznikiem. A zespołow reanimacyjnych nie ma od 2006….

Comments are closed.