FAKTY

Złóż zeznanie nie wychodząc z domu

Zeznania podatkowe można składać do 2 maja. W ramach akcji „Szybki PIT” dla podatników przygotowano wiele udogodnień oraz narzędzi ułatwiających roczne rozliczenie podatku.

– W tym roku 30 kwietnia to niedziela, zatem ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja. W dniach 28 i 29 kwietnia będziemy pracować w godz. 7.30-18.00 – informuje Anna Gręda, naczelnik pabianickiego US. Ponadto przygotowano specjalne stanowisko komputerowe do składania zeznań przez Internet – można to zrobić samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu.

Ministerstwo Finansów promuje dziewiątą już akcję „Szybki PIT”. W jej ramach przygotowano dla podatników nowe formy ułatwiające rozliczenie:

• Od 15 marca do 18 kwietnia podatnicy mogą korzystać z nowej formy rozliczenia z fiskusem. Wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. To najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. W PIT-WZ podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji. Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych prześle na podany e-mail link do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań, tj. do 2 maja 2017 r. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Usługa dotyczy zeznań PIT-37.

• Od 18 marca 2017 r. dostępna jest także usługa PFR, dzięki której podatnicy nie muszą sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych dokumentów (PIT-11, PIT-8C, PIT-R), które dostali od płatników, czy informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Te informacje wprowadza administracja podatkowa. Po pobraniu PFR pozostaje tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić zeznanie o ewentualne ulgi i odliczenia oraz przekazać 1% na organizację pożytku publicznego i zeznanie jest gotowe do wysłania. PFR jest dostępny na Portalu Podatkowym. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i podatnicy składający zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Za pomocą usługi PFR można złożyć zeznanie PIT-37 i PIT-38.

• Podatnicy mogą również skorzystać z nowego formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku. PIT-OP można złożyć elektronicznie lub papierowo.

Więcej o akcji „Szybki PIT” znajdziecie na www TUTAJ (zobacz też profil FB). Cały czas dostępne są także dotychczasowe metody rozliczenia – przez system e-Deklaracje, drogą elektroniczną lub papierowo.