FAKTY

Zmiany w kursach miejskich autobusów [ROZKŁADY]

Od 5 lutego zmienią się rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Zmiany dotyczą głównie kursów w soboty wieczorem i w niedziele.

Rozkłady jazdy zostały skoordynowane tak, aby wykorzystać różne linie obsługujące podobne trasy. Zostanie zwiększona liczba kursów na linii 5. Dzięki temu autobusy linii 1 i 5 łączące osiedle Piaski (w tym dworzec kolejowy i szpital), rejon cmentarza oraz osiedle Bugaj nadal będą jeździły naprzemiennie co 20 minut. Zachowana jest rytmiczność odjazdów. Minuty odjazdów powtarzają się w kolejnych godzinach, tak aby z łatwością je zapamiętać. Przy zmianach rozkładów jazdy uwzględniono także postulaty mieszkańców związane z dostosowaniem godzin odjazdów linii 5 do zmienionych od stycznia godzin mszy św. w kościele św. Maksymiliana.

W niedziele autobusy linii 2 i 5 będą kursować ulicami Waltera-Jankego, Nawrockiego i Roweckiego na przemian co 20 minut (dotychczas przerwy w kursach wynosiły do 40 minut). Autobusy linii 1, 4 i 6 obsługujące wspólnie relację os. Piaski – centrum – os. Bugaj będą kursowały w niedziele naprzemiennie co pół godziny. Na linii 4 dotychczasowy kurs po 17:00 z 15. Pułku Piechoty „Wilków”, który w soboty i niedziele był wykonywany tylko na skróconej trasie do Dworca PKP, będzie realizowany na pełnej trasie do Waltera-Jankego. Ul. Moniuszki w soboty i niedziele w godzinach popołudniowych (po 17:00) będą jeździć autobusy linii 4 i 6 rytmicznie co godzinę, a nie co 80 minut jak dotychczas.

Ograniczenia związane z pandemią powodują, że mniej pasażerów korzysta z transportu publicznego. Dzięki bramkom zliczającym zainstalowanym w autobusach hybrydowych mamy dane o liczbie pasażerów podróżujących autobusami na poszczególnych kursach. Liczba pasażerów najbardziej spadła w niedziele i soboty o 1/3. Dlatego od 5 lutego zmiany rozkładów dotyczą głównie sobót po południu i wieczorem oraz niedziel. W dniu powszednim korekty są niewielkie, zachowano prawie wszystkie kursy, które są w dotychczasowym rozkładzie jazdy.

 Rozkłady jazdy dostępne TUTAJ

(Źródło: komunikacjapabianice.pl)