FAKTY

Znany lekarz i radny przybył na obchody 3 Maja w pełnym umundurowaniu

Konsternację wywołał dziś przed Pomnikiem Niepodległości doktor i radny powiatowy Jarosław Lesman. Na uroczystość przybył w mundurze obwieszonym odznaczeniami.

To były najbardziej – z uwagi na pandemię – skromne obchody Narodowego Święta Konstytucji. Zgodnie z zapowiedzią po mszy w kościele św. Mateusza delegacje władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikiem. Nie było choćby krótkich przemówień ani odegrania Hymnu Polski.

Na niebieskiej szarfie Krzyż Rycerski

I gdyby nie inicjatywa popularnego internisty Jarosława Lesmana, dzisiejsze święto byłoby chyba najsmutniejszym w historii wolnej Polski. Lekarz wkroczył na plac w legionowym mundurze,  towarzyszył mu kolega po fachu Grzegorz Kopczyński spod Zduńskiej Woli, absolwent I LO w Pabianicach. Mężczyźni wywołali niemałą sensację, pabianiczanie chętnie pozowali z nimi do zdjęć.

Jak się dowiedzieliśmy, obaj panowie należą do kaliskiego oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i mają przyznane przez ZPRP stopnie oficerskie.

W preambule deklaracji programowej Piłsudczyków czytamy:
“- Jesteśmy Piłsudczykami. Łączy nas miłość do Człowieka, który wbrew wszystkiemu i wszystkim budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą i do tej Niepodległości naród doprowadził. Jesteśmy Piłsudczykami. Chcemy, aby postać i dzieło Komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stały się wzorem i drogowskazem dla pokoleń Polaków.
– Jesteśmy Piłsudczykami. Dążymy do tego, aby w warunkach tworzenia nowego ładu i transformacji ustrojowej w Polsce, myśl państwowa Józefa Piłsudskiego miała istotny wpływ na działalność władz i elit politycznych.
– Jesteśmy Piłsudczykami. Tak jak On dążymy do państwa prawa i demokracji, z silną władzą wykonawczą wykluczającą anarchię”.

Doktor Lesman zdradził nam, że wywodzi się z książęcego ukraińskiego rodu Krzyżańskich (herb Juńczyk odmieniony).

Moje  pochodzenie zbadała Komisja Heraldyczno- Genealogiczna. Odznaczenia świadczące o arystokratycznym pochodzeniu zostały przyznane przez Regenta Polski generała brygady Piłsudczyków Aleksandra Podolskiego. Rada Regencyjna przyznała mi miedzy innymi Krzyż Rycerski, czyli najwyższe odznaczenie arystokratyczne – mówi Jarosław Lesman.

Delegacja miasta i powiatu
Poczet Straży Miejskiej
NSZZ Solidarność Podregion Pabianice
Delegacja Prawa i Sprawiedliwości