FAKTY HISTORIA

Zniszczyli schrony podczas remontu linii kolejowej

Destrukcję zauważył członek Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic. Społecznicy chcą ocalić, co jeszcze zostało.

“Jeden z czterech bunkrów obserwacyjnych ustawionych przy linii kolejowej w naszym mieście przegrał walkę z niewielkim, nowo postawionym płotkiem Kolejny jest już przygotowywany do usunięcia” poinformowało dziś na swoim profilu FB Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic.  Społecznicy przypominają: “Takie bunkry były w rejonie pabianickiego dworca 4, teraz został tak naprawdę ledwie jeden cały”.

Zniszczenie zauważył wczoraj jeden z członków TMDP. Z czterech bunkrów istniejących jeszcze w 2018 roku, pierwszy zniknął w tamtym czasie, drugi został właśnie przewrócony i rozbity, natomiast trzeci przygotowany jest do przewrócenia. Tylko jeden pozostał jeszcze cały i stoi na swoim właściwym miejscu.

Uda się ocalić resztę?

Jakie kroki w związku z odkryciem podejmie grupa miłośników lokalnej historii?

Po pierwsze chce zwrócić uwagę mieszkańców Pabianic na zniszczenie zabytku militarnego podczas prac budowlanych w rejonie dworca kolejowego. Jak zaznacza TMDP, to jeden z nielicznych schronów obserwacyjnych typu Einmannbunker zbudowanych przy linii kolejowej Pabianice – Łódź.

Rozumiemy, że inwestycje budowlane i modernizacyjne w mieście są niezbędne, jednak powinny się one odbywać z poszanowaniem śladów naszego wspólnego dziedzictwa – także tego nie bardzo odległego, z ostatniego stulecia – zabytków, będących świadectwem trudnej historii naszego kraju w XX wieku –  zaznacza Michał Beda, prezes TMDP. I dodaje: – Pragnęlibyśmy zachować jedyny jeszcze istniejący in situ bunkier oraz szczątki bunkrów, które częściowo zostały już zniszczone. Warto rozważyć możliwość ustawienia ich w miejscu bezpiecznym na terenie miasta Pabianic lub w innej lokalizacji i opatrzenia odpowiednią informacją o jego historii.