FAKTY

Znów emisja obligacji? Po raz czwarty…

Kolejne zadłużenie. Tym razem na Lewityn.

Już grudniu 2017 roku informowaliśmy, że Pabianice otrzymają ok. 2,5 miliona złotych dofinansowania ze środków unijnych na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych na Lewitynie. Na konferencji z udziałem marszałka Witolda Stępnia zapowiedziano, że w 2018 roku w gruzach legnie „Turkus” i rozpocznie się budowa wodnego placu zabaw oraz toru rowerowego typu pumptrack (CZYTAJ WIĘCEJ).

W uchwale, nad którą dziś będą głosować radni, zapisano, że w tym roku na Lewityn pójdzie 4.873.170 zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 2,25 mln złotych, zatem musimy wyłożyć 2,5 mln (z czego 1,46 mln na wkład własny). Na taką właśnie sumę radni chcą wyemitować obligacje. Sprawa jest praktycznie przesądzona, gdyż większość w Radzie Miejskiej ma proprezydencki klub KKRP.

Miasto w tej kadencji już trzykrotnie wypuszczało obligacje: w kwietniu 2016 – 12 mln zł (CZYTAJ TUTAJ), w styczniu 2017 – ponad 17 mln zł (CZYTAJ TUTAJ) i w październiku 2017 – 61 mln zł (CZYTAJ TUTAJ).

Te 61 mln złotych to tylko część z potrzebnego wkładu własnego na realizację projektów, na które otrzymamy dofinansowanie z UE. Przypomnijmy: 12 października 2017 ratusz ogłosił sukces po zdobyciu 146 mln na trzy projekty: komunikację miejską, termomodernizację 11 budynków oraz modernizację linii tramwajowej. Pozostałą kwotę ok. 104 mln zł będziemy musieli pokryć z własnych środków. Niewykluczone, że zostaną wyemitowane kolejne obligacje – napisaliśmy i szczegółowo podaliśmy kwoty dofinansowania i uzupełnienia poszczególnych projektów (CZYTAJ TUTAJ).


7 komentarzy do “Znów emisja obligacji? Po raz czwarty…

  1. PO i Mackiewicz nie mają żadnego pomysłu na to miasto … poza zadłużaniem na kolejne miliony !!! Masakra jakaś !!!

  2. Mackiewicz dobrze zarabia to mam nadzieje że odkupi te obligacje bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. no bo dlaczego podatnicy mają płacić za jego trwonienie pieniędzy podobno dobrze mu się wydaje pieniądze podatników a swoje to już tak chętnie nie wydaje jest tak oszczędny że jak by mógł to by d…ę szkłem wycierał żeby papieru nie marnować

Comments are closed.