FAKTY

ZWiK jednak da nam po kieszeni

Z roku na rok będziemy płacić więcej, choć… cena wody nie wzrośnie.

Od tego roku taryfy opłat za wodę i ścieki zatwierdzają nie radni miejscy, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu (oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie). 12 marca pabianicki ZWiK właśnie tam złożył wniosek taryfowy.

„Zatwierdzono już nową taryfę, jednak termin wejścia w życie uzależniony jest od dnia, w którym zostanie ona zamieszczona na stronie BIP organu regulacyjnego. Nowa taryfa będzie obowiązywać po 7 dniach od daty jej ogłoszenia” – poinformował nas mailowo ZWiK. Będzie ona obowiązywała przez najbliższe 3 lata.

Rekord Polski i ponad pół miliona zysku rocznie

Jeszcze kilka miesięcy temu, podczas konferencji w Urzędzie Miejskim, prezes ZWiK Rafał Kunka mówił, że będzie taniej – dzięki nowemu porozumieniu z łódzką Grupową Oczyszczalnią Ścieków. Z kolei na łamach jednego z pabianickich portali rzecznik ratusza Aneta Klimek powiedziała:

– Czynsz dzierżawny dla Pabianic ulega zmniejszeniu o 57 procent, obniżona jest też marża zysku z 5 procent na 2,5. Zmiany będą z pewnością korzystne dla mieszkańców i gdybyśmy mieli ustalać taryfę dzisiaj, zakładałaby ona obniżkę cen.

We wniosku złożonym przez ZWiK czytamy, że… powstały aż 43 nowe stawki taryfowe (dotychczas było 26 grup odbiorców) i 11 stawek opłat za ścieki (były 4). To prawdopodobnie rekord w skali kraju.

Z opracowania wynika, że choć na przestrzeni 3 najbliższych lat cena wody się nie zmieni, to corocznie będą rosnąć opłaty abonamentowe, na którą składają się inne koszta. Realnie zatem zapłacimy więcej (zdjęcie obok <ceny netto>). ZWiK zaplanował 600.000 zł zysku rocznie.

Oprócz tego ZWiK nie przyznał się do rodzajów prowadzonej działalności. W dokumencie wymienił dwa punkty: prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Miasta Pabianic oraz prowadzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Pabianice.

Oficjalnie jednak wiadomo, że spółka m.in. wynajmuje Urzędowi Miejskiemu samochody oraz pozyskuje środki zewnętrzne i dofinansowania unijne dla miasta bądź osób indywidualnych. Szczegóły dotyczące pozostałej, rozległej działalności ZWiK znajdują się m.in. w akcie założycielskim spółki.

ZWiK jest spółką miejską. Szefuje jej prezes Rafał Kunka, członek zarządu lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Przedstawicielem właściciela (miasta) jest prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Tagi:

4 komentarze do “ZWiK jednak da nam po kieszeni

  1. Wzrost opłat za wodę i ścieki to namacalne i rzeczywiste efekty działania zawiązanej wczoraj koalicji. Będzie kasa na wybory, będzie kasa na imprezy, będzie kasa na nowe, ważne stanowiska pracy. Płacą mieszkańcy Pabianic.

  2. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to pisowski wynalazek z dnia 20 lipca 2017 r !! To kolejny podatek nałożony przez pisowski rząd ,nawet od deszczówki !!

  3. czyli woda jest tańsza. teraz widać ile zwik rżnął nas na kasę ukrywając w cenie wody swoje koszta (na imprezy integracyjne dla wybrańców, lipnie tworzone stanowiska pracy dla członków rodzin itd.) mam nadzieję iż w co kilkuletnich wyborach zarządu zostanie wybrany ktoś inny. to że sobie zwik zaplanował jakiś zysk to mnie nie interesuje!

    1. Adrian. ,WODA NIE JEST TAŃSZA. Zwik nie ukrywa kosztów w cenie opłat tylko je dodaje. Jeśli Cię nie interesuje planowany zysk Zwiku mający odzwierciedlenie w opłatach , to nie jesteś mieszkańcem Pabianic, lub koszty ponoszą rodzice których finansów nie szanujesz lub ktoś ze Zwiku Ci źle wytłumaczył.
      Płacą mieszkańcy Pabianic.

Comments are closed.