FAKTY

ZWiK przyznał, że cena wody i ścieków wzrośnie

Obniżka tak, ale tylko przed wyborami – “Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Prezydenta Grzegorza Mackiewicza”.

Niedawno napisaliśmy, że cena wody i ścieków wzrośnie. Niejako w odpowiedzi na naszą publikację na profilu FB ZWiK ukazała się infografika z dużym tytułem: “Będziemy płacić mniej za wodę i ścieki”. Z kolei pod wyliczeniami napisano: “Różnica w okresie trzech lat wyniesie -1,19 zł”. Tymczasem różnica ceny w stosunku do obecnie obowiązującej taryfy wyniesie +2.37 zł, a nie podawane -1,19 zł. Zwątpiliśmy w dane z infografiki – CZYTAJ TUTAJ.

Nasze spostrzeżenia okazały się trafne. Nowe taryfy wejdą w życie pojutrze (28 czerwca), obniżka będzie obowiązywać przed wyborami samorządowymi, a potem (od lipca 2019) ceny wzrosną. Sam ZWiK w odpowiedzi na nasze pytanie przyznał:

“Na infografice jest przykład faktury kwartalnej dla gospodarstwa domowego, które zużywa 10 m³ wody na miesiąc i korzysta z sieci kanalizacyjnej. W pierwszym roku stosowania nowej taryfy zapłacą o 4,57 zł mniej na kwartał niż w czasie stosowania obecnie obowiązującej taryfy. W drugim roku obowiązywania nowej taryfy zapłacą w kwartale o 1,01 zł więcej niż przy obecnie stosowanej. W trzecim roku stosowania taryfy zapłacą więcej o 2,37 zł za kwartał w porównaniu do obecnie obowiązującej taryfy“.

Co ciekawe w dyskusji pod naszym postem Bożenna Kozłowska z Koalicyjnego Klubu Radnych nie potrafiła odpowiedzieć na kilkakrotnie zadane przez nas pytanie: czy 342,12 zł to mniej niż 339,75 zł?

Zmanipulowaną infografikę ZWiK bezrefleksyjnie przedrukował pabianicki tygodnik. Przez skórę czujemy, że będzie nagroda w postaci płatnej publikacji nowych taryf.

Odpowiedzialnością za wzrost cen pabianicki ZWiK obciąża rząd: “Wzrosty w poszczególnych latach wynikają z zastosowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wskaźników wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu ogłoszonych w założeniach do Ustawy budżetowej, przyjętych przez Rząd. Zastosowane wskaźniki podlegały kontroli Wód Polskich”.

Obniżka wg tej samej nowej taryfy to już nie zasługa rządu. W mailu od ZWiK czytamy: “Obniżka w pierwszym roku stosowania taryfy wynika przede wszystkim z obniżenia kosztów oczyszczania ścieków przez GOŚ w Łodzi. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Prezydenta Grzegorza Mackiewicza, udało się wynegocjować nowe Porozumienie Międzygminne, wynikiem którego są niższe koszty oczyszczania. Obniżka wynika też ze zmiany stawek abonamentów, które zostały dostosowane do zapisów obecnych przepisów (dlatego też jest większa ilość grup)”.

Tagi:

9 komentarzy do “ZWiK przyznał, że cena wody i ścieków wzrośnie

 1. jak nie pacze na te liczby, to 342,12 jest faktycznie mniejsze niż 339.75!
  sumując każde cyfry z osobna : pierwsza daje sumę 12 a druga 27 więc pierwsza cyfra jest mniejsza.
  Jednak po zastanowieniu…. hm… statystycznie…. pierwsze cyfry, z obydwu kwot, są sobie równe, druga w pierwszej jest większa od drugiej w drugiej. podobnie trzecia w pierwszej jest większa od trzeciej w drugiej. jednakże pozostałe czwarta i piąta cyfra w pierwszej jest mniejsza od analogicznych w kwocie drugiej. Więc wychodzi mi że cyfry są sobie równe. Posiadają tyle samo cyfr sobie równych, większych i mniejszych ! Ale może jednak nie! i pierwsza kwota jest mniejsza! Gdyż druga cyfra w pierwszej jest mniejsza o 1 od drugiej cyfry w drugiej kwocie. Kiedy to trzecia cyfra w pierwszej jest aż 7 razy mniejsza od trzeciej cyfry w drugiej kwocie. Więc więcej jest mniejszych cyfr lub równych sobie niż większych!
  Rozumiem czemu pani Bożena się tak zastanawiała…

 2. Cena wody nie zmienia się i przez następne trzy lata będzie taka, jak obecnie.
  Cena ścieków będzie niższa, w przypadku gospodarstw domowych wynosić będzie:
  Obecnie wynosi 7,05 zł brutto, od lipca 2018 – 6,90 zł, od lipca 2019 – 7,04 zł, od lipca 2020 – 7,05 zł. Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz udało się wynegocjować nowe warunki Porozumienia Międzygminnego, czego efektem są niższe koszty oczyszczania ścieków.

  1. Cena wody bez zmian. Cena ścieków niższa. Mieszkańcy zapłacą więcej. ????

  2. Pani raczy żartować, czy po prostu jest Pani mało inteligentna? Wyliczenia mówią jasno będzie drożej i proszę się przestać kompromitować!!!!!!!

 3. “Obniżka w pierwszym roku stosowania taryfy” -“obniżka wynika ze zmiany stawek abonamentów” = DWA KŁAMSTWA
  Dotychczas mieszkańcy płacili do ZWIKu ok. 27mln rocznie ( w/g sprawozdań finansowych ZWIK- przychody z tytułu usługi dostawy wody i ścieków”) w/g nowej taryfy “tańszej” zapłacą (średnio przez 3 lata) 31 235 129,22 ( w/g zatwierdzonego wniosku taryfowego złożonego przez ZWIK Pabianice).

 4. Ceny rosną przez politykę PiSu. Podatki, żywność, paliwo, energia, węgiel, edukacja….. kto nie wierzy niech sprawdzi.

  1. Lataj to urzędasowy pędraczek z rozdania pabianickich samych swoich……..pisze brednie na zlecenie……….kto nie wierzy niech sprawdzi……….tylko po co jak to prawda.

 5. Bez znaczenia stawki opłat i ile zapłacą mieszkańcy. Poparcie prezydenta Mackiewicza to zielone światło na propagandowe wyliczanki. Będą dobre pieniążki na kampanię wyborczą koalicji PO, BSR, N, SLD +KOD. Nic się nie zmieni.
  Płacą mieszkańcy Pabianic.

Comments are closed.