FAKTY

ZWiK przyznał, że zapłacimy więcej za wodę i ścieki, ale ulotka dostarczana do domów znów dezinformuje

Do skrzynek pabianiczan wraz z rachunkami za wodę i ścieki dociera propagandowa korespondencja. Mieszkanka pożaliła się nam, że została potraktowana jak głupia. 

Nagłówek ulotki daje po oczach: „Prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz i zarząd ZWiK sp. z o.o. mają przyjemność poinformować, że pabianiczanie zapłacą mniej za wodę i ścieki”.

Bez pół litra nie razbieriosz

Jak czytamy dalej: „dopiero od 28 czerwca 2020 będziemy płacić tyle co przed 28 czerwca 2018”. To nieprawda w świetle informacji, jaką otrzymaliśmy od ZWiK niedługo przed wprowadzeniem nowej taryfy (28 czerwca br.). Oto ona: „W drugim roku obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy zapłacą w kwartale o 1,01 zł więcej niż przy obecnie stosowanej. W trzecim roku stosowania taryfy [czyli od czerwca 2020 – przyp. red.] zapłacą więcej o 2,37 zł za kwartał w porównaniu do obecnie obowiązującej taryfy”.

ZWiK jest spółką miejską, przedstawicielem właściciela (miasta) jest prezydent Grzegorz Mackiewicz. Będziemy wdzięczni ZWiK-owi za wytłumaczenie, dlaczego przekazuje nam inne informacje niż te w ulotce firmowanej nazwiskiem prezydenta.

Manipulacja

Po przeanalizowaniu wniosku taryfowego napisaliśmy, że cena wody i ścieków wzrośnie. Niejako w odpowiedzi na naszą publikację na profilu FB ZWiK ukazała się infografika z dużym tytułem: “Będziemy płacić mniej za wodę i ścieki”. Z kolei pod wyliczeniami napisano: “Różnica w okresie trzech lat wyniesie -1,19 zł”. Tymczasem różnica ceny w stosunku do obecnie obowiązującej taryfy wyniesie +2.37 zł, a nie podawane -1,19 zł. Zwątpiliśmy w dane z infografiki – CZYTAJ TUTAJ.

Nasze spostrzeżenia okazały się trafne. Nowe taryfy weszły w życie 28 czerwca, obniżka będzie obowiązywać przed wyborami samorządowymi, a potem (od lipca 2019) ceny wzrosną, co przyznał sam ZWiK.

Oburzenie

Promocyjna ulotka prezydenta Grzegorza Mackiewicza i ZWiK, wydrukowana za pieniądze pabianiczan, zbulwersowała mieszkankę osiedla Piaski Elżbietę Wojtal. Pabianiczanka jest starsza osobą, nie korzysta z internetu, więc nie przeczytała naszych tekstów, w których napisaliśmy o faktycznej podwyżce.

Z równowagi natomiast wyprowadził ją fragment z ulotki: „Gospodarstwo domowe (fakturowane kwartalnie) korzystające z wody i ścieków, do tej pory w fakturze za kwartał obciążone było 3 abonamentami miesięcznymi: 3 x abonament 7,84 zł brutto = 23,52 zł brutto. Wg nowej taryfy będzie obciążone opłatami abonamentowymi kwartalnymi w wysokości 23,49 brutto”.

– Z przedstawionych wyliczeń wynika, że zapłacę mniej o… jeden grosz brutto miesięcznie! I aby przekazać tę wiadomość trzeba wydrukować mnóstwo ulotek na grubym, błyszczącym papierze. To jest obrażanie ludzi, traktowanie ich jak głupich – oburza się pani Elżbieta.

Tagi:

7 komentarzy do “ZWiK przyznał, że zapłacimy więcej za wodę i ścieki, ale ulotka dostarczana do domów znów dezinformuje

 1. Czy to jest jakiś żart ? Mamy 1 kwietnia czy co ? Czy to się dzieje rzeczywiście w mieście pana Mackiewicza ?

 2. Dotychczas mieszkańcy płacili rocznie ok. 27 mln (wg sprawozdań ZWIKu) W/g nowego wniosku taryfowego planowane opłaty to 31 mln. W/g prezydenta Mackiewicz to mniej. Dobry początek kampanii wyborczej. Pozwodzenia.
  Nowa taryfa z wyodrębnieniem jednego odbiorcy to chyba szczyt zarządzających ZWIKiem. Za trzy lata każdy mieszkaniec może mieć swoją taryfę opłat. Brawo ZWIK , brawo Mackiewicz – razem zmieniacie Pabianice.

 3. Mackiewicz to jest jakaś porażka. Miał być nowym młodym po emerycie :( Ale zestarzał się dzień po wyborach. Obiecał tysiące spraw. Spełnił ZERO z nich… no może koledzy z PO podwyżki dostali i stołki.
  Dziś fotografował się z żołnierzami AK. Ale wspiera KOD, N. i PO
  Dwulicowość to mało powiedziane :(

 4. Dlaczego dostawców energii elektrycznej, telekomunikacyjnej, gazu jest od zatrzepania i klient może sobie wybrać dostawcę, a taki zwik jako dostawca wody jest jeden bez możliwości zmiany?????

 5. Co za kobita, zamiast opluwać prezydenta, by się zastanowiła, jak wydać te 3 grosze brutto na kwartał…

 6. Ciekawostka marketingowa.
  Woda dostarczana dla mieszkańców (jedną instalacją ) posiada zgodnie z taryfą trzy ceny 3,49 – 3,53 -3,56 .
  Miszczowie w tym ZWIKu.

 7. Tak wygląda zrzutka nieświadomych mieszkańców na darmowe kiełbaski i atrakcje podczas darmowych przecież imprez Mackiewicza

Comments are closed.