FAKTY

ZWiK zapewnia, że koszty nie wzrosną. Ale jak tu wierzyć? [INFOGRAFIKA]

Obniżka przed wyborami, a później wzrost.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu (oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) zatwierdził nową taryfę opłat, która będzie obowiązywać przez najbliższe 3 lata (od 28 czerwca począwszy). „Będziemy płacić mniej za wodę i ścieki” – ogłosił ZWiK na swoim profilu FB. W treści posta podał tylko jeden z abonamentów, który kwartalnie obniży się o… 3 grosze brutto.

Z kolei w infografice spółki i naniesionym na nią przykładzie podwyżka – w stosunku do ceny obecnej podanej przez ZWiK – będzie już od lipca przyszłego roku o złotówkę, a o 2,37 zł od lipca 2020 (zdjęcie obok). De facto na tym samym przykładzie widać, że w ciągu 3 lat zapłacimy więcej – liczby wyraźnie pokazują, że z obecnych 339,75 zł w 2018 roku – w lipcu 2020 zrobi się 342,12 zł.

Przypomnijmy – kilka dni temu pisaliśmy o wniosku taryfowym, jaki ZWiK złożył do zatwierdzenia PGWWP. We wniosku można przeczytać, że powstały aż 43 nowe stawki taryfowe (dotychczas było 26 grup odbiorców) i 11 stawek opłat za ścieki (były 4). To prawdopodobnie rekord w skali kraju.

Z opracowania wynika, że choć na przestrzeni 3 najbliższych lat cena wody się nie zmieni, to corocznie będą rosnąć opłaty abonamentowe, na którą składają się inne koszta. Realnie zatem zapłacimy więcej (zdjęcie obok <ceny netto>). ZWiK zaplanował 600.000 zł zysku rocznie.

ZWiK nie odniósł się do naszej publikacji.

Tagi:

3 komentarze do “ZWiK zapewnia, że koszty nie wzrosną. Ale jak tu wierzyć? [INFOGRAFIKA]

  1. Czy to dział pana Rąsi takie cuda wymyśla ? i myśli, że ludzi w to uwierzą !!!

  2. Czyli jak to ?? Grzesiu mówił, że podwyżki nie będzie
    A tu jednak zapłacimy więcej. Czyli znaczy, że ” Mamy to” :)

Comments are closed.