HISTORIA

Lager Pabianitz: Unikalna historia ewakuowanych z Berlina niemieckich dzieci

 „K.L.V. – Lager Pabianitz we wspomnieniach Sigurda Hilkenbacha” to tytuł nowej publikacji Muzeum Miasta Pabianic. Przedstawia nieznaną historię niemieckich uczniów, którzy wraz z nauczycielami trafili do Pabianic w obawie przed nalotami na Berlin.

Odnajdziemy w niej uzupełnia unikatowe zdjęcia, zarówno z bursy niemieckiego gimnazjum jak i samych Pabianic z lat 40-ych XX wieku. To prywatne fotografie Sigurda Hilkenbacha. Nie były publikowane wcześniej. Od dziś w tę wartościową pozycję można się zaopatrzyć w muzealnym sklepiku na parterze “zamku”. Kosztuje 15 zł.

O odkryciu niezwykłej ciekawostki z historii naszego miasta muzeum poinformowało dwa lata temu. Pracownicy MMP dowiedzieli się, że podczas drugiej wojny światowej przy ulicy Garncarskiej 7 (ówczesna Töpferstrasse) zakwaterowano grupę niemieckich dzieci, uczniów berlińskiego Luisen-Gymnazjum, oraz nauczycieli tej szkoły, ewakuowanych w obawie przed nalotami bombowymi na stolicę III Rzeszy. Na Garncarskiej odbywała się większość zajęć lekcyjnych.

Nieznany nam do tej pory epizod z historii Pabianic odsłonił przed nami jeden z tych właśnie uczniów – Sigurd Hilkenbach. Poznaliśmy go w 2018 roku, podczas przygotowywania publikacji „Przystanek Pabianice”, do której udostępnił nam swoje unikatowe zdjęcia przedstawiającą komunikację miejską naszego miasta w czasie wojny. Wiedzeni zawodową ciekawością zaczęliśmy zgłębiać historię jego pobytu w Pabianicach, wymieniliśmy dziesiątki listów, a w końcu spotkaliśmy się osobiście podczas wizyty Sigurda w naszym mieście – opowiadają muzealnicy.

Pan Sigurd wraz z grupą przyjaciół odwiedził Pabianice. Dzięki uprzejmości lokatora mieszkania, w którym niegdyś mieściła się sypialnia Sigurda i jego 5 kolegów, mógł po raz pierwszy od blisko 80 lat zobaczyć miejsce, z którym wiązało się tyle wspomnień. Przekazał bogatą archiwalną ikonografię z bursy niemieckiego gimnazjum w Pabianicach i historie z nim związane.
(Fot. główna ze zbiorów Sigurda Hilkenbacha)
Więcej zdjęć w poście niżej