Na parterze w gmachu II LO powstała okolicznościowa wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych uczniów i nauczycieli szkoły, każdy z nich dokładnie opisano.
Można zobaczyć m.in. pamiątki z dziejów Lwowa od XIX wieku (medal Powszechnej Wystawy Krajowej z 1894, oryginalny los loterii wystawowej, pierwsze wydanie opracowania walk Orląt Lwowskich o miasto ze stycznia 1919, kartki na cukier z 1919 roku z czasów walk o Galicję, przedwojenny plan Cmentarza Obrońców Lwowa i inne wydawnictwa patriotyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego).
– Ekspozycję uzupełniają osobiste przedmioty majora Feliksa Pałosza, dowódcy II batalionu 51. Pułku Strzelców Kresowych w Brzeżanach. To między innymi akt mianowania go na majora z oryginalnym podpisem prezydenta Ignacego Mościckiego, czapka oficerska, patki od płaszcza wojennego i od munduru i inne – wylicza Sebastian Bryndziak, nauczyciel historii w II LO.
Są także falsyfikaty banknotów okupacyjnych produkowane w podziemiu przez specjalną komórkę ZWZ PWB 17 (Podziemna Wytwórnia Banknotów) – możemy porównać detale „fałszywki” z oryginałem.