Sztuka poświęcona tułaczom i wiecznym obcym.
Już 20 września (piątek) na scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi Agnieszka Więdłocha, Sambor Czarnota, Krzysztof Wach, Ewa Audykowska-Wiśniewska i Ewa Karaśkiewicz wystąpią w polskiej prapremierze sztuki Diany Meheik – „Róża jerychońska”. Reżyseruje Waldemar Zawodziński.
Róża jerychońska to dramat oparty na autentycznej historii Oleny Popik, dwudziestojednoletniej prostytutki z Ukrainy, która jako żywy towar przechodziła latami z rąk do rąk klientów, zmieniała wciąż właścicieli, żeby w końcu, pozostawiona w szpitalu w Mostarze (Bośnia i Hercegowina), umrzeć wskutek poważnych chorób wenerycznych. W utworze postawione zostało fundamentalne pytanie: na ile nasze życie jest faktycznie nasze, jeśli zostajemy pozbawieni własnego ciała, własnych myśli, własnego imienia, a jednocześnie, własnego języka?
Odarta z charakterystycznych dla siebie cech wyglądu i zachowania, Olena przyjmuje nowe narzucone przez właściciela imię Amal i konfrontuje się ze światem jako wieczny obcy, bez własnego domu w sensie zarówno dosłownym – geograficznym, jak i metaforycznym. Róża jerychońska to roślina pustynna, która błądzi i bezskutecznie poszukuje wilgotnego podłoża, by zapuścić korzenie. Tak zatytułowany dramat poświęcony jest właśnie wszystkim rzucanym po świecie tułaczom, wiecznym obcym.
Diana Meheik (Zagrzeb, 1987) to jedna z najmłodszych chorwackich dramatopisarek. Autorka tekstów Róża jerychońska i Mania, w których głównymi postaciami są kobiety. Wykorzystuje formy eksperymentalne. Zdobyła nagrodę Rektora i stypendium na Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. Na podstawie jej dramatów powstały słuchowiska radiowe i czytania sceniczne w kraju oraz za granicą.
Róża jerychońska (Jerihonska ruža) – 2009, Debiutancki utwór Diany Meheik. Pierwsza realizacja sceniczna miała miejsce w Teatrze &TD (Chorwacja), czytanie koncertowe zrealizowano natomiast w koprodukcji Chorwackiego Centrum ITI i Teatru Exit w ramach 5. Chorwackiego Showcase-u. Słuchowisko radiowe w reżyserii Anicy Tomić zdobyło nagrodę specjalną na 62. międzynarodowym festiwalu Prix Italia. W 2016 roku w Czarnogórze powstał spektakl w reżyserii Mirka Radonjicia, a w 2018 roku przedstawienie w reżyserii Ajdina Huzejrovicia stanowiło część programu na festiwalu Sterijino pozorje (Serbia).
Pytać o bilety można pod numerem 42 662 33 33 35. Sztuka dla dorosłych widzów.