Stowarzyszenie „Łączą nASDzieci” zorganizowało w Pabianicach konferencję szkoleniową pod hasłem „Spektrum autyzmu – diagnoza, edukacja, samodzielność”. Była ona adresowana nie tylko do nauczycieli, ale także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Najpierw zamówiono salę na 70 osób, a skończyło się na komplecie i braku miejsc.
Prelegentkami były Magdalena Charbicka (oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, prezes i współzałożyciel „Fundacja z ASPI-racjami” działającej na rzecz osób ze spektrum ASD) oraz Renata Frontczak (nauczyciel i psycholog z doświadczeniem we wszystkich typach szkół: zwykłej, integracyjnej i specjalnej). Panie dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które nabyły w ciągu wieloletniej pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autystycznego.
Rodzynkiem-prelegentem był Kosma Moczek (na zdjęciu głównym) – inżynier elektronik z zawodu, fotograf analogowy z zamiłowania, skrzypek amator, osoba ze spektrum autyzmu. Mówił m.in. o stawianiu złych diagnoz, myleniu spektrum autyzmu i zespołu Aspergera z ADHD czy innymi zaburzeniami. Sam przez 30 lat żył, można powiedzieć, w nieświadomości:
– Od początku czułem, że coś jest inaczej, ale jedyne co wiedziałem to to, że jestem uzdolniony – zaczął. – W pracy z autystycznymi wszystko łatwo jest wpisać w karty pracy, jednak wykonywanie prostych czynności to nie samodzielność, ale samoobsługa – podkreślił.
Zwrócił także uwagę na często powtarzany dzieciom zwrot “zachowuj się normalnie”:
– Ale jak to jest normalne? Przecież nie ma na to sztywnej definicji. Jeśli próbuje się przerobić człowieka, to się go niszczy i psuje, a samodzielność z natury nie jest posłuszeństwem. My myślimy obrazami i w świecie obiektów poruszamy się intuicyjnie, za to świat ludzi i emocji wymaga wytłumaczenia – zaznaczył Kosma Moczek.
Konferencja odbyła się przy udziale i pod patronatem pabianickiego starostwa oraz Urzędu Miejskiego.