FAKTY

Poszukujemy rodziny zamordowanego Władysława Pasiaka


Pabianiczanin Władysław Pasiak jako 30–latek został stracony 11 maja 1942 razem z więźniami obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Powód: dwaj robotnicy przymusowi zabili niemieckiego żandarma, który ich prześladował. Niemcy wytypowali kilkunastu więźniów i zorganizowali egzekucję w Poppenhausen. Przed szubienicą musiało stanąć 800 robotników przymusowych z Polski i patrzeć na makabryczny spektakl. Obok prezentujemy film dokumentalny na ten temat.
Z prośbą o pomoc w poszukiwaniu rodziny pana Władysława, zwróciła się do naszej redakcji  germanistka z Kolna Urszula Banach. Nauczycielka razem z Berndem Ahnicke zajmuje się dokumentowaniem zbrodni w Poppenhausen. Do dziś udało się odnaleźć następujące rodziny ofiar: Tokarskich, Pokorskich, Broszko, Sokal, Jaros, Jaroch, Zawadzkich, Szczerkowskich.

Spis ofiar znajduje się tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egzekucja_wi%C4%99%C5%BAni%C3%B3w_KL_Buchenwald_w_Poppenhausen

Poszukiwane są m.in. rodziny: Pasiak z Pabianic, Wajdenfeld i Kaźmierczak z Łodzi.
Oto informacje z aktu chrztu Władysława Pasiaka, które mogą pomóc w odnalezieniu jego rodziny:
Władysław Pasiak urodził się 21 maja 1912 r. jako syn Michała i Elżbiety z Dąbrowskich. Został ochrzczony w parafii św. Mateusza w Pabianicach 25 maja 1912 r. Chrzestnymi byli: Wojciech Dąbrowski i Stefania Nojek (lub Hojek), świadkami: Antoni Malachowski (?) i Michał Krauze. Wiek rodziców w 1912: ojciec lat 31, matka 27. Akt chrztu nr 294/1912.
Na Państwa informacje czekamy pod numerem: 883-704-666; e-mail: kontakt@pabianice.tv