HISTORIA

Unikalne zdjęcia tenisistów na kortach w parku Wolności

Jedną fotografię  opublikowało na FB Muzeum Miasta Pabianic. Szybko okazało się, że takich skarbów jest jeszcze kilka  oraz zagadka do rozwiązania.

Autorem zdjęcia obok jest (jak wynika z podpisu) M. Rozwens. Zostało wykonane w okresie międzywojennym, ale dokładnie nie wiadomo, kiedy. Także lokalizacja jest ogólna. Na podstawie zdjęcia trudno określić, gdzie na strzelnicy znajdowały się korty. Internauci zaczęli snuć domysły: “Ameryki może nie odkryłem, ale czy przypadkiem miejsca dla widzów aktualnego amfiteatru nie stoją na nasypach (na łuku) dawnego obiektu sportowego który widać na zdjęciu z 1939? Lokalizacja pasuje idealnie oraz aktualna kontynuacja bocznych nasypów to sugeruje” napisał Przemek Gago.

Nie tylko tego nie wiadomo. Muzeum nie posiada np. informacji, kiedy korty zostały zlikwidowane.

Aneta Adamczyk w książce “Pabianice przewodnik po historii i współczesności miasta “wspomina o parkowych kortach: “W 1919 r. miasto przejęło grunty strzelnicy, należącej do Niemieckiego Towarzystwa Strzeleckiego (Pabianicer Bürger Schützgülde – pisownia za „Gazetą Pabjanicką z 1934 r.), i na tym terenie oraz sąsiadujących z nim pastwiskach postanowiono urządzić park miejski o powierzchni 60 morgów. Urządzenie i zagospodarowanie parku trwało prawie 10 lat. Prace powierzono firmie Edwarda Netzela z ul. św. Jana. W roku 1929 oddano do użytku pabianiczan pięknie zalesiony i zaaranżowany park Wolności. Teren ogrodzono, bramy trzech wejść były zamykane na noc, a w dzień porządku w parku strzegli dozorcy. Za głównym wejściem od ul. Łaskiej czynna była restauracja. Przy niej podziwiać można było dywan kwiatowy, a wokół klombu ustawiono białe ławki. Na terenie całego parku pośród drzew stały altanki. Ponadto działały tutaj cztery korty tenisowe, a z myślą o wędkarzach dwa spośród czterech parkowych stawów zarybiono”.

W komentarzu pod muzealnym postem odezwała się czuwająca nad zbiorami sztuki w naszym muzeum Aleksandra Walczak. Pabianiczanka pochwaliła się zdjęciami pabianickich  tenistów na kortach w parku Wolności. Przechowuje je w rodzinnym archiwum. Fotografie zostały wykonane  w latach 1934-38 r.. Widnieje na nich m.in. jej dziadek Antoni Walczak (na zdjęciu głównym piąty od lewej). To geodeta, który w 1929 r. wyznaczał i dokonywał planów geodezyjnych kortów. Ale gdzie dokładnie zacny przodek wyznaczał te korty? Tego nadal nie wiadomo… Pabianiczanin Marcin Gębarowski stwierdził, że można pokusić się o wytypowanie miejsca na podstawie zdjęcia lotniczego TUTAJ. Być może odpowiedź na to pytanie znajduje się w Archiwum Państwowym w Łodzi…

W albumie rodzinnym znalazły się fotografie ukazujące pomiary w Parku Wolności . Pan Antoni Walczak robi rysunki przy stoliku kreślarskim.

Na poniższych zdjęciach dziadek p. Aleksandry widoczny jako (licząc od góry) stoi: drugi od lewej, pierwszy od prawej strony, czwarty od lewej ; leży: leży pierwszy od prawej. Ciekawostka: Antoni Walczak to ojciec dawnego starszego kustosza (konserwatora zabytków) Muzeum Miasta Pabianic Wojciecha Walczaka.