Pozostawienie dziecka, starszej osoby czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie może skończyć się tragicznie – przekonywali dziś w centrum miasta działacze Lewicy i rozdawali kierowcom naklejki.
To nie pierwsza tego typu akcja.
– Przypominamy o zagrożeniu życia powstającym w wyniku nagrzania zamkniętego auta. To nie musi być koniecznie wielki upał, aby temperatura wewnątrz samochodu ustawionego w słońcu sięgnęła 50 stopni. A to zabójcze dla organizmu. Dzieci, starsi i zwierzęta bez szybkiej pomocy są bez szans – tłumaczyła Aleksandra Stasiak.
Co zrobić, kiedy widzimy dziecko czy zwierzę w rozgrzanym, zamkniętym aucie?
– Należy spróbować znaleźć właściciela, który, może jest centrum handlowym, obok. Jeśli okaże się to niemożliwe, dzwonimy na policję pod numer alarmowy 112 lub informujemy Straż Miejską. Trzeba działać szybko – tłumaczył Wiktor Idzikowski.
W stanie wyższej konieczności należy wybić szybę w samochodzie.
Sankcje karne
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. (…) Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
Za pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, grozi kara grzywny, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat.