KOMUNIKACJA

Będzie tunel pod Lutomierską?

Jednopoziomowy przejazd paraliżuje ruch. Prezydent apeluje o modernizację.

Wielka rewolucja kolejowa o której pisaliśmy w kwietniu (CZYTAJ TUTAJ), powinna objąć także budowę tunelu pod ulicą Lutomierską – o tym mówiono dziś na konferencji zwołanej prezydenta Pabianic.

Grzegorz Mackiewicz wystąpił do GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z wnioskiem o wykonanie tunelu. Wcześniej prezydent wyczulał na ten problem m.in. Urząd Marszałkowski, wojewodę, senatora Macieja Łuczaka. Przejazd kolejowy jest mocno eksploatowany. Każdego dnia przez Pabianice przejeżdża 66 pociągów – tylko osobowych! A do tego jeszcze towarowe.

– Sytuacja, w której droga krajowa przecina w jednym poziomie tak intensywnie eksploatowaną linię kolejową, jest w skali kraju bezprecedensowa. Nawet w dziesięciokrotnie mniejszym od Pabianic Łochowie w woj. mazowieckim, zrealizowano przejazd bezkolizyjny – zauważa Marcin Chmielewski z Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji.

Dlaczego jednopoziomowy przejazd powoduje ogromne trudnienia?
• służby ratownicze maja utrudniony przejazd na drugą stronę torów kolejowych,
• korek samochodów oczekujących na przejazd ul. Lutomierską często sięga do ul. Partyzanckiej, co blokuje ruch również na tej ulicy,
• na liniach autobusowych 2, 260 i 261 dochodzi nawet do kilkunastominutowych opóźnień w kursowaniu,
• utrudniony jest wyjazd autobusów z zajezdni, które muszą wyjechać jako rezerwa liniowa na zastępstwo w przypadku awarii.

– Ponadto taki przejazd dzieli Pabianice izolując Klimkowiznę i Zatorze – dodaje Mackiewicz.

Realizacja dwupoziomowego skrzyżowania jest niezbędna pod kątem przygotowań aglomeracji łódzkiej do obsługi Expo 2022 – planowane jest wówczas uruchomienie pociągów do Pabianic z częstotliwością nawet co 8 minut, co sparaliżuje miasto jeśli nie wykonamy tunelu. Jego koszt to ok. 15 mln złotych.

 

CZYTAJ TAKŻE: Śmiertelne niebezpieczeństwo! Niesprawny szlaban na przejeździe kolejowym [VIDEO]

8 komentarzy do “Będzie tunel pod Lutomierską?

 1. W końcu pomyśleli! Szkoda że dopiero parę miesięcy po tym, jak przyklepano projekt moderny LK14 (bo taki numer nosi linia kolejowa przebiegająca przez pow. pabianicki). Co prawda nie zmieni to zbytnio organizacji ruchu (co niektórzy myślą, że pierwszeństwo w tym miejscu jest na krajówce, co jest bzdurą kompletną), ale przynajmniej istnieje szansa że nie będzie korków od strony Partyzanckiej, bo to już jest granda.

 2. Plan przebudowy tej drogi jest przynajmniej 2-3-krotnie straszy niż III RP. Zdążyłem się zestarzeć a kocioł na Lutomierskiej jest coraz większy. Przebudowa Lutomierskiej jest bardziej potrzebna niż przebudowa Zamkowej. Mam Jednak wątpliwość czy droga ma iść górą, jak się teraz planuje. Ja bym ruch kołowy puścił dołem. Znowu ważniejsze jest , kto ma płacić niż to, żeby było dobrze.

  1. Zgadzam się z Panem. Ruch kołowy powinien przebiegać pod linią kolejową, gdyż jest wystarczająco dużo miejsca, aby “tunel” mógł przepuścić dość wysokie ciężarówki. (ew. ograniczyć tak, żeby ciężkie jechały bezpośrednio na węzeł Dobroń, a stamtąd S14 w stronę Łodzi lub na S8). Ta górka jest niepotrzebna.

 3. Raczej nie tunel, a, po prostu, wiadukt.
  Sceptycznie patrzę na tą sprawę. Temat jest znany od zawsze i nic się w nim nie dzieje. Za moment może w końcu wydłużą S14 do węzła Emilia, a wówczas ulica Lutomierska straci na znaczeniu “krajowym” i już na dobre zapomnimy o cywilizowanym przejeździe w tym miejscu…

  1. Z S14 też jest niezły bajzel… Były głosy, żeby nie łączyć jej bezpośrednio z A2 w Emilii, tylko puścić od razu na K91 w Słowiku. I chyba w Ministerstwie Infrastruktury o tym wiedzą, bo już 3-ci raz w tym miesiącu opóźniają przetarg.

  1. Expo może nie będzie… Ale remont linii Łódź Kaliska – Zduńska Wola już jest zaklepany. Mają już wybranego wykonawcę.

   Ciekawi mnie tylko, ile osób będzie skłonnych zajeżdżać w niedzielę na Retkinię, o ile wybudują przystanek pod targowiskiem (które przeniosło się spod ŁKS-u).

Comments are closed.