FAKTY PORADNIK

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Topola biała

Warto się rozglądać. W Pabianicach rosną ciekawe drzewa.

Niezwykle dorodna i kształtna topola biała rośnie u zbiegu ul. św. Rocha z ul. Traugutta. Potężny pień i majestatycznie wzniesione konary robią wrażenie. Szykujące się do kwitnienia drzewo (to nie jest dobra wiadomość dla alergików) sfotografował 4 kwietnia Andrzej Pałuszyński. Kadr, a właściwie kadry, są wyjątkowo udane. Topola niejako zlewa się z tłem, stanowiąc ciekawą całość z niewielkimi strzępami “baranków”. To poniekąd emanacja niedalekiej  i nieuniknionej przyszłości – biały puch nasienny topoli przypomina imitującą obłoki watę.

Z uwagi na jasną korę topolę białą (Populus alba) można pomylić z brzozą.

Kwiaty męskie topoli w kotkowatych kwiatostanach osiągają długość do 8 cm, są czerwonawe, z czasem blednące; żeńskie kwiatostany także kotkowate, ale krótsze, zielonkawe. Liście opisywanego drzewa mają barwę ciemnozieloną od góry i srebrzystą od dołu – wyglądają efektownie na wietrze.

Topola dorasta do 30 metrów, dożywa 150 lat. To niedużo – jak na drzewo.

W kontekście wiosennych infekcji warto napisać, że roślina ma właściwości napotne. Napar z pączków topoli bądź liści sprawdza się w leczeniu grypy i przeziębienia. Jako środek profilaktyczny pomoże osobom, które mają tendencję do powstawania zakrzepów.

(Fot. Andrzej Pałuszyński)

 

Zainteresowanym topolą biała, ale i innymi drzewami polecamy stronę miłośnika drzew Piotra Gacha. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek.

——————————————————————————————————————————————————————–

Zakupy na czasie.