Jak informuje NFZ, wszystkie poradnie onkologiczne pracują i przyjmują pacjentów. W czasie pandemii odbywają się operacje onkologiczne, chorzy korzystają bez przeszkód z chemio i radioterapii.
Rak wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie i długie życie.
Mówi Ewa Kalinka-Warzocha Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi: – Istnieje przekonanie wśród pacjentów, że przez pandemię dostęp do lekarza onkologa został zdecydowanie utrudniony. Nic bardziej mylnego! Wszystkie oddziały szpitalne i poradnie zajmujące się pacjentami onkologicznymi nie przestały pracować nawet na jeden dzień. Niestety, to mylne przekonanie powoduje, że zbieramy żniwo…. Coraz więcej pacjentów zgłasza się w zaawansowanym stadium nowotworu. Apeluję do pacjentów, żeby nie czekali z wizytą do lekarza, jeżeli mają wątpliwości związane ze stanem zdrowia. W Łódzkiem nie było i nie ma problemów z leczeniem onkologicznym, trzeba jednak pojawić się u lekarza
Jeśli zadbamy o odpowiedni styl życia, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka. Rak to choroba polegająca na niekontrolowanym namnażaniu niektórych komórek ciała, wskutek czego powstają guzy mogące dawać przerzuty do różnych organów. Najczęściej choroba ta diagnozowana jest u osób w średnim i starszym wieku, ale pierwsze zmiany w komórkach mogą pojawić się znacznie wcześniej i w konsekwencji doprowadzić do powstania nowotworu. Już w młodości możemy mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby, tym bardziej że znamy sposoby, aby to ryzyko istotnie zmniejszyć.
Dzięki prowadzonym od wielu dekad badaniom naukowym wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór.
Badania profilaktyczne przede wszystkim
Jednym z podstawowym kroków do zdrowia jest korzystanie z bezpłatnych programów badań przesiewowych. Dla kobiet szczególnie ważne są badania cytologiczne (w kierunku wykrywania raka szyjki macicy), mammografia oraz samokontrola piersi. Mężczyźni powinni wykonywać badanie prostaty, a w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego – kolonmoskopię. Osoby posiadające na skórze znamiona (pieprzyki) powinny zbadać je u dermatologa. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na podjęcie skutecznego leczenia.
Ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu raka jest unikanie czynników rakotwórczych np. palenia tytoniu, nadmiernego opalania oraz unikanie spożywania wysokoprzetworzonej żywności. Wskazana jest aktywność fizyczna oraz zbilansowana i pełnowartościowa dieta, dzięki której utrzymamy prawidłową masę ciała. Alkohol również nie służy naszemu zdrowiu. Nawet najmniejsza ilość alkoholu ma potencjał rakotwórczy.
Szybkie leczenie
Pacjenci powinni zgłaszać się do lekarza natychmiast, gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową, są nietypowe, utrzymują się mimo podjętego leczenia. Gdy kobieta wyczuje zgrubienie w piersi, jeśli pojawią się u nas nowe dolegliwości – nudności, gdy pojawi się krew w stolcu, zaparcia, bóle nadbrzusza. Te sygnały zawsze powinny nas niepokoić, a na pewno zostać poddane diagnostyce. U mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuca, nowotwór prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego. U kobiet raka piersi, jelita grubego i raka płuc.
Lekarz rodzinny może zlecić badania, które pozwolą podjąć decyzję o skierowaniu do lekarza specjalisty. Przy podejrzeniu nowotworu pacjent otrzyma wraz ze skierowaniem “Kartę leczenia onkologicznego” uprawniającą do leczenia bez limitów w określonych terminach. Daje ona prawo do szybkiego dostępu do właściwego specjalisty. Karta jest własnością pacjenta i skierowaniem dokumentującym jednocześnie cały proces diagnostyki i leczenia, aż do momentu powrotu pacjenta do lekarza rodzinnego, po zakończeniu leczenia.
Ważne
· NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie ginekolog i onkolog. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne, NFZ nie limituje częstotliwości badań. Podobnie jest cytologią, którą poza programem można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym!
· Mammografię można wykonać w mammobusie. Mobilne gabinety jeżdżą po całym województwie. Na stronie ŁOW NFZ można zapoznać się z harmonogramem na najbliższy miesiąc.
· Na terenie województwa mamy blisko 180 gabinetów ginekologicznych i 31 poradni onkologicznych. Lekarze specjaliści również mogą wystawić kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Kiedy i gdzie mammobus, można sprawdzać na bieżąco TUTAJ
Skierowania
Zgłaszając się do wybranej placówki medycznej, pacjent powinien przedstawić – oprócz potwierdzenia prawa do świadczeń – ważne skierowanie. Jest ono dokumentem wymaganym przy dostępie do badań diagnostycznych oraz świadczeń realizowanych w ramach: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opieki nad przewlekle chorymi.
Skierowanie nie jest potrzebne do następujących lekarzy specjalistów:
- ginekologa i położnika,
- onkologa,
- psychiatry,
- wenerologa,
- dentysty.
-Do niedawna skierowanie nie było wymagane do dermatologa i okulisty. Obecnie musimy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu – mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.
Ważność skierowania
Zazwyczaj skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Zachowuje ono swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala.
Wyjątkami są:
- skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, , które jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia; 30 dni, licząc od dnia jego wystawienia
- skierowanie na fizjoterapię ambulatoryjną, traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w
- zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia;
- skierowanie do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni.
(materiał NFZ )
(Fot. ilustracyjna)