FAKTY

Jutro akcja „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”

W piątek, 29 lipca, na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną całodniowe działania „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”.

Na drogach pojawią się policjanci wyposażeni w mierniki prędkości, a mundurowi z grupy Speed patrolować będą drogi w radiowozach wyposażonych w videorejestratory. Funkcjonariusze wyegzekwują przede wszystkim naruszenia dotyczące nieprzestrzegania dopuszczalnych prędkości, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych.

Zdecydowana reakcja skierowana będzie na wykroczenia kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Policjanci zwrócą także uwagę na inne wykroczenia, które mogą być przyczyną zagrożeń.

Kierujący powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiaru prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Nadzorem objęte zostaną szczególnie przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, gdzie dochodziło do potrąceń pieszych.

Funkcjonariusze przypominają, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, powinien zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Niestety, nadmierna prędkości jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w tym wypadków. Nadal wypadki drogowe, których przyczyną jest prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych.

Tragiczne dane

Dane statystyczne za okres trwających wakacji są tragiczne. W 261 wypadkach drogowych na terenie województwa zginęło, aż 21 osób a 320 zostało rannych. Dlatego też kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości i zostaną przyłapani na agresywnej jeździe, nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową. Podczas działań funkcjonariusze będą przypominać jak ważna jest jazda z tzw. „bezpieczną prędkością, czyli taką przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.
Policja apeluje o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest przede wszystkim w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

(Źródło: lodzka.policja.gov.pl)