Rozmawiamy z Izabelą Walczak i pabianiczanką Agatą Krawczyk (BJO Lingvo), autorkami książki Language Coaching: Uwolnij Język – jak skutecznie i przyjemnie uczyć się języków obcych.
Czym właściwie jest coaching językowy?
IW: – Najogólniej mówiąc jest to wykorzystanie technik coachingowych do wypracowania takiego sposobu uczenia się języka, który będzie najbardziej korzystny dla ucznia. W efekcie oznacza to dostosowanie procesu nauczania do potrzeb, predyspozycji i możliwości konkretnej osoby.
Na czym polega sesja Language Coachingu?
IW: – Każde spotkanie ma inny motyw przewodni. Tak naprawdę najważniejsze jest ustalenie celu nauki, gdyż to on będzie determinował dalsze kroki i pomoże tak wykorzystać czas poświęcony na naukę, żeby osiągnąć najlepsze możliwe efekty.
Jak najlepiej zmotywować się do rozpoczęcia nauki języka?
AK: – Dobrze jest zastanowić się, dlaczego w ogóle chcemy podjąć takie wyzwanie. Na przykład, jeżeli ktoś musi nauczyć się języka obcego do celów zawodowych, powinien uświadomić sobie, jakie korzyści poza pracą przyniesie mu ta wiedza. Może się okazać, że znajomość tego języka przyda mu się również w innych kontekstach życiowych. W ten sposób przymus narzucony z zewnątrz przerodzi się w chęć osiągnięcia własnych celów.
Co przeszkadza w efektywnej nauce?
IW: – Przeszkodą mogą być nasze wewnętrzne blokady, np. przekonanie o braku talentu do nauki języka. Coraz częstszy problem to również brak umiejętności skupienia się. W dzisiejszym świecie jesteśmy zarzuceni ogromną ilością bodźców. Jednakże, aby poczuć efekty naszej nauki, musimy w danym momencie skoncentrować się tylko na niej.
Jakie są najnowsze trendy w nauczaniu języków?
AK: – Jedną z tendencji jest przyswajanie wiedzy w pigułkach, choćby poprzez aplikacje, które „częstują” nas dosłownie jednym słówkiem czy wyrażeniem. Jest to dobry sposób na uczenie się i powtarzanie materiału przy okazji stania w korku, kolejce czy podróży pociągiem. Duży nacisk kładzie się również na indywidualizację procesu nauczania i o tym właśnie mówi coaching językowy.
Jak zostać poliglotą?
AK: – Odnaleźć przyjemność w samej nauce języków i czerpać satysfakcję z każdego, nawet niewielkiego sukcesu. Odrzucić mit, iż powinniśmy poznać język w stu procentach, aby się nim swobodnie posługiwać. Nie blokować się negatywnymi przekonaniami o własnych zdolnościach językowych. Plus, uczyć się systematycznie.
Czy przydarzyła się kiedyś Paniom zabawna sytuacja związana z nauką języków?
IW: – Owszem, kilka lat temu wracałam z egzaminu z języka niderlandzkiego w małej miejscowości pod Łodzią. Na ulicy napotkałam holenderskie małżeństwo, zapytali mnie o drogę. Kiedy odpowiedziałam w ich rodzimym języku, ich miny były bezcenne. Uznałam to za dobry znak i rzeczywiście uzyskałam certyfikat.
KONKURS!
Mamy dla Was trzy egzemplarze książki Agaty Krawczyk i Izabeli Walczak. Wystarczy napisać do nas na kontakt@pabianice.tv i odpowiedzieć na pytanie: Jakie jest Twoje największe marzenie związane z nauką języków? (decyduje kolejność emaili). Czekamy do jutra do godziny 12.00.
[AKTUALIZACJA]: Konkurs rozstrzygnięty.