FAKTY

Utrudnienia na stacjach paliw. Ogólnopolski protest

Blokady stacji Orlenu zaczęły się w Bielsku-Białej. Na sobotę (11 czerwca) zapowiedziano ogólnopolski protest pod hasłem “Blokujemy Orlen”. Powód: galopujące ceny paliw.

Czy i w jakim stopniu zablokowane zostaną stacje Orlenu w Pabianicach? Jeśli tak, pragnący szybko zatankować będą musieli liczyć się z utrudnieniami. W kalendarium na blokujemyorlen.pl widnieje póki co pobliski Aleksandrów Łódzki, Brzeziny, Zgierz czy Łódź, ale dane na stronie protestu są aktualizowane. TUTAJ lista stacji, na których ma być blokada. Na FB powstała też grupa zrzeszająca kierowców z Łasku.

Protestujący mają w godz. 16.00-18.00 zebrać się pod wybraną przez lokalnego organizatora akcji stacją paliw sieci Orlen, a następnie utworzyć “sztuczną” kolejkę do dystrybutorów, aby przez określony czas blokować sprzedaż paliw.

To fragment instrukcji: “Jeśli chcesz, możesz zorganizować protest samemu – wystarczy skrzyknąć na Facebooku (lub w innych społecznościówkach) 10-15 znajomych z samochodami by skutecznie zablokować stację. A zatem jak się ma odbywać protest? Przede wszystkim w sposób pokojowy.
Każdy z Was podjeżdża pod dystrybutor, wychodzi z pojazdu, otwiera bak, bierze pistolet i nagle się rozmyśla, zamyka bak, wraca do samochodu, a całość robi wyjątkowo powoli, flegmatycznie. Następnie taki uczestnik jedzie z powrotem na koniec kolejki, a kolejna osoba robi to samo. Po zatankowaniu pojazdu można go zostawić przy dystrybutorze a następnie kupić kawę i spokojnie ją wypić, blokując w ten sposób miejsce do tankowania”.
Szczegóły na fanpejdżu inicjatorów, którzy (jak podają) nie są członkami/działaczami/wolontariuszami/ żadnych fundacji lub partii politycznych”.

Przekonują, że ceny paliw są windowane sztucznie. Apelują, aby w trakcie protestów zachowywać się zgodnie z prawem i słuchać poleceń koordynatora akcji.