Portal przystanekhistoria.pl opublikował tekst o przekazaniu przez Michała Peskę ok. 5,26 metrów bieżących materiałów, składających się na archiwum osobiste swojego ojca Romana. Autor przybliża też tę postać.
Jak zauważa Krzysztof Kolasa, “z zawodu był dyplomowanym biegłym księgowym, z zamiłowania zawsze pasjonowała go historia, co znalazło swoje odzwierciedlenie w jego działalności wydawniczej od końca lat 80. XX w. Jest autorem ponad trzydziestu publikacji książkowych oraz wielu artykułów publicystycznych i popularnonaukowych poświęconych postaciom i wydarzeniom związanym z najnowszą historią ziemi łaskiej, sieradzkiej i piotrkowskiej. Na szczególną uwagę zasługują prace dotyczące tematyki represji komunistycznych władz i aparatu bezpieczeństwa wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego w okresie po 1945 r., w większości wydane przez Oficynę Wydawniczą „Pamięć”, której założycielem był właśnie Roman Peska. Jako członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Łódzki koło terenowe w Pabianicach brał także czynny udział jako referent w historycznych sesjach popularnonaukowych”
Wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z pracy, po czym przeszedł na rentę inwalidzką, a następnie na emeryturę.
“Poza wspomnianą działalnością wydawniczą i gospodarczą, twórca archiwum prowadził również aktywną działalność społeczno-polityczną. W ramach tej pierwszej na uwagę zasługuje udzielanie pomocy osobom ubiegającym się o przyznanie uprawnień kombatanckich oraz odszkodowanie za niesłuszne skazanie w okresie po 1945 r. Współpracował również z wieloma organizacjami kombatanckimi, podejmując także liczne starania o trwałe upamiętnienia postaci, wydarzeń i obiektów związanych z najnowszą historią Polski m.in. na terenie Pabianic i ziemi sieradzkiej. Na szczególną uwagę zasługuje działalność polityczna prowadzona przez Romana Peskę. Mimo tego, że do 1980 r. był członkiem PZPR, to jednak po podpisaniu porozumień sierpniowych zdał legitymację partyjną i doprowadził do zorganizowania NSZZ „Solidarność” w Krajowym Ośrodku Spółdzielczego Przemysłu Dziewiarskiego w Pabianicach, gdzie był przewodniczącym Komisji Zakładowej. Wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z pracy, po czym przeszedł na rentę inwalidzką, a następnie na emeryturę. Mimo tego, w kolejnych latach nie zrezygnował całkowicie z aktywności politycznej, czego przejawem była chociażby jego działalność w ramach Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Miasta Pabianic (1989-1991) oraz Pabianickiego Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” przy Miejskim Komitecie Obywatelskim w Pabianicach (1990).
Za swoją działalność, szczególnie społeczną oraz wydawniczą, Roman Peska został uhonorowany m.in.: pamiątkowym medalem 850-lecia Ziemi Sędziejowickiej (1995 r.), krzyżem Konspiracyjnego Wojska Polskiego (1997 r.) oraz wyróżnieniem im. Eudoksji Rakowskiej za pracę społeczną w Pabianicach i okolicy przez Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul Foundation” (1998 r.).
Materiały archiwalne wchodzące w skład zespołu „Archiwum osobiste Romana Peski” uporządkowano stosując schematyczno-rzeczową metodę opracowania polegającą na nadaniu archiwaliom układu opartego na podziale rzeczowym. W ten sposób wyodrębniono dziesięć serii: I. Prace twórcy; II. Materiały działalności twórcy; III. Materiały biograficzne; IV. Korespondencja; V. Materiały o twórcy; VI. Załączniki; VII. Fotografie; VIII. Nagrania; IX. Filmy; X. Materiały bezdebitowe i ulotne.
W obrębie przekazanych archiwaliów na szczególną uwagę zasługują materiały związane z działalnością: wydawniczą (np. publikacje, artykuły i inne opracowania, archiwalia dot. powstania i działalności Oficyny Wydawniczej „Pamięć”, materiały warsztatowe do podejmowanych przez autora tematów badawczych – m.in. relacje i wspomnienia uczestników konspiracji niepodległościowej), społeczną oraz polityczną (szczególnie archiwalia KZ NSZZ „Solidarność” przy Krajowym Ośrodku Spółdzielczego Przemysłu Dziewiarskiego w Pabianicach z lat 1980-1981 oraz zbiór materiałów bezdebitowych i ulotnych) twórcy spuścizny. Niezmiernie cennym uzupełnieniem materiałów aktowych znajdujących się w obrębie „Archiwum osobistego Romana Peski” są zgromadzone przez niego zbiory fotografii (dot. postaci, wydarzeń, a także miejsc i obiektów z miejscowości na terenie ziemi łaskiej, sieradzkiej i piotrkowskiej), nagrań (głównie rozmowy z uczestnikami wydarzeń opisywanych w publikacjach książkowych – np. z żołnierzami AK i podziemia niepodległościowego) oraz filmów.
Materiały znajdujące się w obrębie zespołu „Archiwum osobiste Romana Peski” należy uznać za niezmiernie wartościowe źródło dla badaczy zajmujących się historią XX wieku na terenie ziemi sieradzkiej, piotrkowskiej, a szczególnie łaskiej”.