FAKTY

Jeszcze w tym roku zniknie stary amfiteatr

Rozpoczyna się gruntowna rewitalizacja parku Wolności. Na to zadanie pójdą pieniądze z nadwyżki budżetowej.

“Czas na park Wolności” pod takim hasłem odbyła się dziś konferencja prasowa w centrum tzw. strzelnicy. Park Wolności to kolejny obiekt po Lewitynie przewidziany do gruntownego odnowienia.

Chcemy to zrobić tak, aby zachować leśny charakter tego miejsca. Dlatego nowy amfiteatr będzie przewidziany na imprezy tylko do tysiąca osób – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Rewitalizacja zacznie się właśnie od amfiteatru. Jeszcze w tym roku zostanie wyburzona scena i trybuny, ale do czasu zakończenia inwestycji nie będzie bałaganu.

– Teren zostanie wyrównany, a trawa posiana – tłumaczyła Agnieszka Pietrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Pabianicach.

W kolejnym roku zostanie doprowadzona woda, prąd i kanalizacja. Zakończenie budowy nowego amfiteatru planowane jest na 2021. Na trybunach będzie 826 stałych siedzisk, a tymczasowe będzie można ustawiać na kostce przed sceną.

Małymi krokami do celu

Finału kompleksowej rewitalizacji parku należy spodziewać się pod koniec kadencji. Przedsięwzięcie realizowane będzie z nadwyżki budżetowej kasy miejskiej.

Dotąd przeprowadzono mniejsze inwestycje (linarium w miejscu “Parkowej”, modernizacja i wyposażenie górki aktywności, wszystkich wjazdów i części alejek).

Zainteresowanie mieszkańców parkiem Wolności to niewątpliwie argument przemawiający za gruntowną rewitalizacją. Pabianiczanie kilkakrotnie skutecznie angażowali się w głosowania w ramach budżetu obywatelskiego, wskazując na konieczność uporządkowania konkretnych miejsc na tzw. strzelnicy. W tym roku, także w ramach BO, zostanie wyczyszczony staw koło wieżowców.

Park Wolności w przyszłym roku skończy 100 lat. Z racji zalesienia jest unikalnym miejscem na skalę europejską. Stanowi jednocześnie zielone płuca Pabianic. Tutaj odbywają się mniejsze i większe imprezy biegowe.

Przypomnijmy – grupa “Rowerowe Pabianice” złożyła do UM pismo o drugi pumptrack w mieście, który miałby powstać na terenie parku Wolności. Informowaliśmy o tym przedwczoraj.

Zapraszamy do lektury naszych tekstów o parku Wolności. 

Tagi: