KRUCHTA

Jutro Środa Popielcowa. Są zmiany w obrzędzie, bo epidemia

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenia dotyczące posypywania głów popiołem.

Jutro (17.02.) Środa Popielcowa, czyli w Kościele katolickim początek Wielkiego Postu. Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową – takie zalecenie wydała Stolica Apostolska.

Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce.

Odstąpiono od zasady wygłaszania formuły: “Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”/ “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” do każdej osoby w chwili tego obrzędu. Ma zostać ona wygłoszona od ołtarza do wszystkich wiernych, nie do każdego z osobna.

Post ścisły

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia: pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ten obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60. rokiem życia. Pozostałych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. “Wszystkich zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokutny” czytamy na stronach internetowych pabianickich parafii.

Wielki Postu to liturgiczny czas 40 dni, nazywany dawniej z języka łacińskiego ‘Quadragesima’. Stanowi przygotowanie do Triduum Paschalnego.

Środa Popielcowa nazwę przyjęła z obrzędu posypywania popiołem głów grzeszników. Popiół pochodzi ze spalonych gałązek palmowych, niesionych w procesji w Niedzielę Palmową. Są one symbolem tryumfu i chwały.

Posypywanie głów popiołem ma być znakiem szczerego nawrócenia do Boga, odwrócenia się od zła i grzechu, i pokuty, czyli wewnętrznej przemiany. Zwyczaj ten, wyrażający głęboki żal i skruchę, znany był już w starożytnym Egipcie, w krajach arabskich oraz w Grecji.

W Polsce wielkopostne zwyczaje i obrzędy Wielkiego Postu to: nabożeństwo Drogi Krzyżowej, udział w „Gorzkich Żalach”, powstrzymanie się od zabaw i wesel hucznych, wstrzemięźliwość i post ścisły, jałmużna postna, wieczornice wielkopostne, podwyższenie krzyża, nabożeństwo cierniowej korony, zakrywanie krzyży i obrazów.

(Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)