Rozpoczął się maturalny maraton. Po raz drugi w warunkach reżimu sanitarnego, po raz pierwszy bez poprzedzających egzaminy studniówek. W naszym powiecie w egzaminacyjne szranki stanęło ponad pięciuset absolwentów.

Przystąpienie do egzaminu zadeklarowało 83 tegorocznych absolwentów I LO, 152 – II LO, ZS1 – 35, ZS2- 100, ZS3 – 95. Razem – 465. Absolwenci z lat ubiegłych – 135. Ogółem w szkołach podlegających pod powiat pabianicki: 517.
Dane aktualizowały się dziś. – Zgłosiło się 153 maturzystów, nie dotarł jeden poprawkowicz – mówi wicedyrektor II LO Beata Drabikowska. Aby można było zachować wymagane odległości, uczniowie rozmieszczeni zostali w Powiatowej Hali Sportowej. Ławki zostały ustawione w ten sposób, że siedzieli na wprost ulicy Partyzanckiej, plecami do wejścia. Do ZS1 przybyło 36. maturzystów.
Na zdjęciu głównym – grupka przed I LO tuż po egzaminie.
W nadzorowanym przez resort rolnictwa Centrum Szkół Zespół Kształcenia Rolniczego w Widzewie do matury przystąpiło dziś 33 absolwentów. Jutro ich grono powiększy się o 13, gdyż dojdą poprawiający matematykę.
Jakie były tematy rozprawek?
Maturzyści mieli do wyboru:
1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu “Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu “Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (Do interpretacji był wiersz Beaty Obertyńskiej “Strych”).
Jutro abiturienci zmagać się będą z matematyką egzamin z matematyki, w czwartek z językiem obcym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zadecydowała, że w 2021 roku egzamin dojrzałości w liceach i technikach odbędzie się w terminie głównym między 4 maja a 20 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca. Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Podobnie ja w roku ubiegłym nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdają je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.
