Na profilu pisarz poinformował: “Jutro (4 listopada 2016) o 17 mam spotkanie z czytelnikami i promocję mojej nowej książki “IKONY. OPOWIEŚĆ O TERRORYSTACH” w bibliotece im. J. Piłsudskiego w Łodzi przy Gdańskiej 100/102. Zapraszam wszystkich Stefan Turschmid”.
Wybrałam się, znam Stefana Turschmida. Swojego czasu pracował w „Dzienniku Łódzkim:, ale „wpadliśmy na siebie” dużo później. Wydał już wtedy swoja przedostatnią powieść „Mrok i mgła”.
Teraz, przed spotkaniem w łódzkiej bibliotece, wysłał mi „Ikony”. W okładkowym opisie można przeczytać: „Ta niezwykła, świetnie napisana książka opowiada o terrorystach walczących z caratem. Znajdziemy tu historię Wiery Zasulicz, która strzelała do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa – zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej”.Trzeba porządnie zatopić się w książce, by dostrzec, że na jej kartach pojawia się także Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Rozmawia z Borysem Sawinkowem w Warszawie, w Belwederze. Piłsudski mówi: „Ja byłem w Organizacji Bojowej PPS, a pan w Organizacji Bojowej Socjalistów- Rewolucjonistów. Gratuluję Phlewego i księcia Sergiusza” (zginęli w zamacham zorganizowanych przez eserowców). – Piłsudski to Sawinkow do kwadratu. PPS organizowała przecież zamachy nie tylko na dygnitarzy, ale na zwykłych policjantów – stójkowych – w trakcie dyskusji zauważył Stefan Turschmid. Książka nosi tytuł “Ikony”. Ikony, czyli wizerunki świętych. Rosyjski lud zaczął czcić terrorystów: „Obrazki z jej fotografią są sprzedawane jak Rosja długa i szeroka. Niektóre z nich, pokolorowane w formie ikony, ludzie ustawiają w swoich mieszkaniach obok prawosławnych świętych i zapalają pod nimi świece”.
Chwila, moment, siedzę sobie w bibliotece im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a autor książki o terrorystach, mówiąc współczesnym kolokwializmem, wrzuca na naszego narodowego bohatera. Wybuchnie skandal? Wyprowadzą go z sali? Nie. Pracownicy WBP robią zdjęcia, podają księgę pamiątkową, gratulują.
Przed nami Święto Niepodległości, dzień w którym szczególnie wspomina się postać Józefa Piłsudskiego. W wielu polskich gabinetach czy domach wiszę portrety zasłużonego w walce o niepodległość Polski marszałka. Ikona?
Magdalena Hodak