FAKTY

Pomnik ze Starego Rynku stanie 500 metrów dalej?

Jest szansa na ocalenie pamiątki po komunie.

Niedawno pisaliśmy o kilku wariantach usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Jedną z opcji było umieszczenie go przy polu golfowym A&A w istniejącym tam Europejskim Parku Rzeźby (pomnik mogliby malować artyści przyjeżdżający na plenery) – CZYTAJ TUTAJ.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że właściciele terenu (rodzina Majsterków), byliby zainteresowani przygarnięciem socrealistycznego monumentu. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy dekomunizacyjnej należy usunąć pomniki upamiętniające ustrój totalitarny, ale przepisu o likwidacji nie stosuje się m.in. do obiektów „wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze”.

W tej sprawie odbyła się rozmowa z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem. Ratusz jednak nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji: – Za wcześnie, żeby mówić o formie, w jakiej samorząd wypełni dyspozycję ustawy odnośnie pomnika – powiedziała rzeczniczka ratusza Aneta Klimek.

Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej wejdzie w życie we wrześniu – od tej pory samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej pomników promujących komunizm. Wedle opinii IPN monument na Starym Rynku „podpada” pod te przepisy. O symbolice i znaczeniu pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe pisaliśmy TUTAJ.

***

Europejski Park Rzeźby zlokalizowany jest przy ul. „Grota” Roweckiego 8a, znajduje się tam ekspozycja prac artystów z różnych stron świata (łącznie kilkanaście dzieł z Meksyku, Mołdawii, Szwecji, Włoch, Peru, Polski i USA). Park sąsiaduje z polem golfowym, a cały teren należy do Majsterków – przedsiębiorców związanych z m.in. branżą jubilerską, deweloperską i obrotem nieruchomościami.

7 komentarzy do “Pomnik ze Starego Rynku stanie 500 metrów dalej?

  1. Też głupota. Na Starym Rynku pomnik promuje komunizm, a 500 metrów dalej, nieistotne czy na terenie prywatnym, czy na publicznym, już nie będzie promować komunizmu? ;)

  2. “Pamiątka po komunie”? Pamiątka?! Syndrom sztokholmski czy mentalność niewolnicza?

  3. Pomnik przeszkadza, no bo propaguje łomot sprawiony Niemcom, pod grunwaldem i w Berlinie

  4. Piekny to on nie jest ale to tez nasza historia.Jezeli ktos chce go przygarnąc to jestem za bo nie da sie wymazać wszystkiego.Przecież ktoś walczył i zginął na tej cholernej wojnie i pamięć o nich powinna trwać

  5. Większość szkół i szpitali to pozostałości po komunie, też rozwalić?,chorzy na głowę, trzeba teraz więcej szpitali dla psychicznie chorych.

Comments are closed.